Cez deň prekypuje svetlom, večer ponúka posedenie v príjemne vyhriatom prostredí. Zmeňte vonkajšiu terasu na miesto, kde môžete relaxovať aj v zlom počasí. Ochránite ju tak pred zlými poveternostnými podmienkami, vďaka čomu sa vaša zimná záhrada stane obývateľnou celoročne.
Zimná záhrada je harmóniou svetla a priestoru, spojením interiéru s vonkajším prostredím. V tejto miestnosti sme blízko prírody, ktorú si užívame z pohodlia domova. S použitím správneho materiálu a vhodnej realizácie si takúto oázu pokoja môže dopriať každý. Ak dodržíte základné konštrukčné pravidlá, zimná záhrada vám poskytne úplne novú a plnohodnotnú funkčnú miestnosť.
Projektovanie zimných záhrad
Zimnú záhradu môžete stavať spolu s domom, mnoho ľudí sa však rozhodne vybudovať ju aj dodatočne ako prístavbu. V prípade existujúcich domov však ide o výrazný zásah, ktorý nemusí byť v súlade s pôvodným zámerom architekta a realizátora stavby. Je preto potrebné naplánovať realizáciu zimnej záhrady tak, aby ste nezanedbali žiadny detail a vyhli sa prípadným problémom. Napríklad malý sklon strechy zimnej záhrady môže byť síce vyhovujúci k danému objektu, ale bude vyžadovať častejšie čistenie. Ľudia by mali zohľadňovať aj také parametre, ako dĺžka trvania slnečného svitu, či denný rytmus teploty a vlhkosti. Určite by mali uprednostniť riešenia, ktoré majú kvalitné spoje zabraňujúce únikom tepla, čo sa týka aj izolovaného napojenia na dom a kotvenia v zemi. V neposlednom rade je potrebné do projektu zimnej záhrady zahrnúť aj kompatibilný tieniaci systém. Medzi najčastejšie požiadavky klientov pri projektovaní zimných záhrad patria veľké sklenené tabule z bezpečnostného skla či kvalitného polykarbonátu, dizajnovo jednoduché a čisté línie s dôrazom na detailné spracovanie a perfektné spoje. Cieľom je získať dlhodobo udržateľné zhodnotenie stavby a vytvorenie ďalšieho obytného priestoru, ktorý je množné variabilne meniť na priestor vonkajší, Poďme sa teda na jednotlivé fázy projektu zimnej záhrady pozrieť bližšie.
zastrešená terasa
Na akú stranu zimnú záhradu orientovať?
Zimná záhrada je súčasťou fasády domu, preto je dôležité, aby s ňou korešpondovala. Môže dopĺňať dom z akejkoľvek strany, ale práve jej situovanie ovplyvňuje aj jej funkčné využitie. Hlavnými kritériami pri umiestňovaní zimnej záhrady je jej nadväznosť na interiér domu, ako aj orientácia. Ak je umiestnená na južnej strane, efekt je najväčší z hľadiska vykurovania, nakoľko je značne vyhrievaná pôsobením slnka. Na druhej strane, v letných mesiacoch si vyžaduje tienenie, aby sa zabránilo prílišnému prehrievaniu priestoru. Zimná záhrada umiestnená na severnej strane zabraňuje úniku tepla, jej vykurovanie však musí byť podstatne intenzívnejšie. Severne orientovaná zimná záhrada je vhodná aj ako klimatická nárazová zóna, ktorá chráni vstupnú časť domu. Ak sa rozhodnete pre orientáciu na východnej strane, zimná záhrada sa vám postará o príjemné rána, ale v popoludňajších hodinách teplota klesne a zníži sa aj intenzita svetla. Výhodnejšie je preto postavenie záhrady na západnej strane, ktorú slnečné lúče vyhrejú a teplo sa v nej udrží až do večera. Nevýhodou môžu byť horúce letné dni, keď sa priestor dokáže zahriať až príliš. V tomto prípade opäť prichádza na rad tienenie. Keď si to zhrnieme, ideálne podmienky v zimnej záhrade dosiahnete pri orientácii na juh alebo na západ.
Z orientácie zimnej záhrady na tú-ktorú svetovú stranu vychádza aj výber materiálu na jej zasklenie. Konateľ spoločnosti Techcon-SK Zsolt Kása vysvetľuje, že do bočných stien zimnej záhrady v 90 percentách prípadov osadzujú izolačné dvojsklá, zvyšných 10 percent predstavujú cenovo nákladnejšie izolačné trojsklá. Na zasklievanie strechy sa najčastejšie používa bezpečnostné a kalené izolačné dvojsklo alebo trojsklo, ktoré sa vyrába aj s farebným tónovaním. V niektorých prípadoch sa však zasklievanie strechy neodporúča vôbec.
Výber materiálu konštrukcie
Materiál je potrebné posudzovať z rôznych uhlov pohľadu a brať do úvahy ich plusy aj mínusy. Na realizáciu zimných záhrad sa používa hliník, drevo, plast i kov. Pri výbere dreva je nevyhnutná veľká precíznosť technického riešenia a úprav, ktoré pri ostatných materiáloch nie sú potrebné. Drevo je totiž citlivé na teplotu a vlhkosť, kvôli čomu si vyžaduje ošetrovanie impregnátormi. Práve preto sú dnes najpoužívanejšími materiálmi na zhotovenie zimných záhrad plast a kov. Plast je z hľadiska odolnosti a statiky vhodný skôr na menšie konštrukcie. Najpevnejšie sú konštrukcie vyrobené z hliníka, nakoľko vlhkosť či teplota ich ovplyvňujú minimálne. Ak sa neviete rozhodnúť, môžete si tieto materiály aj skombinovať. Výhodnou je montáž zimných záhrad v kombinácii hliníka a PVC. Spolupracujeme so svetoznámou spoločnosťou Ultraframe UK, ktorá nám dodáva kompletný strešný systém. Klienti, ktorí nepreferujú PVC, privítajú celohliníkové zimné záhrady.
Na veľkosti a tvare záleží
Pri projektovaní zimnej záhrady je dôležité uvažovať nad tým, ako ju budeme najčastejšie využívať, pretože aj od toho závisí jej veľkosť. Peter Škvaril vysvetľuje, že v prvom rade je potrebné zvážiť, akú pridanú hodnotu bude pre danú nehnuteľnosť zimná záhrada predstavovať. „Zvýši celkovú hodnotu domu? Zlepší rádovo komfort bývania?“ Hovorí o základných otázkach odborník. Iné požiadavky totiž kladieme na zimnú záhradu, v ktorej chceme iba prezimovávať rastliny, iné pri plánovanom vytvorení obytného priestoru. Zsolt Kása tvrdí, že hoci ideálne rozmery zimnej záhrady nie sú definované, najčastejšia veľkosť pôdorysu je od 15 m2 do 25 m2. Na zastrešenie rozsiahlejšej terasy odporúča firma PRODOM Trenčín. Vyznačuje sa zosilnenou konštrukciou strechy a šírkou až šesť metrov. Tento typ je vhodný zvlášť na zastrešenie terás reštaurácií, kaviarní a hotelov alebo iných verejných priestorov. Priaznivú klímu najlepšie dosiahnete…