Zazimovanie hrubej, ešte nedokončenej stavby

Pred príchodom zimy si premyslite, či stavbu necháte len v základoch alebo ju kompletne alebo len čiastočne zastrešíte. Zazimujte svoju novostavbu a vyhnite sa škodám, ktoré môže napáchať zima. Kedy je ten správny čas na ukončenie prác?

 

 Keď vonkajšia teplota klesne pod 5°C je na čase ukončiť všetky stavebné práce. Vyhnete sa možným problémom súvisiacich s olupovaním omietky, pliesňami v interiéri alebo praskaním muriva.Dnes sa dom stavia v priemere od 2 – 2,5 rokov, ak nehovoríme o rýchlo zmontovaných domoch. Dnes sa ľudia kvôli hypotékam musia so stavaním poponáhľať. Niektoré práce sa však neoplatí uponáhľať. Ak aj sa náhodu ponáhľate, nemusíte vždy dodržať odporúčané technologické postupy. Komfort z bývania, ktorý je na celý život nemusí byť taký, aký ste si vysnívali. Rýchlo môže dôjsť k popraskanej omietke, ku nežiadúcim plesniam, či ku roseniu okien.

 

 

foundations concrete poured house edit

 

 

Zazimovanie základov

So stavbou sa neponáhľajte, ak nestihnete do zimy dokončiť hrubú stavbu so strechou, radšej si dajte pauzu už po základoch. Dôležité je vedieť, že ak sa rozhodnete ukončiť stavebné práce v tomto momente, s vašou stavbou sa nestane nič. Jediné, o čo sa je potrebné starať, je odpratávanie snehu na pozemku – aby základy vášho domu neboli na jar premoknuté a aby boli pripravené na ďalšie stavebné práce.

Ak predsa len začnete s obvodovými a nosnými múrmi, zabezpečte aspoň fingovanú krytinu na vašej stavbe. Zákon na to upozorňuje, aby stavba bola zabezpečená igelitom alebo špeciálnymi fóliami tak, aby sa dovnútra nedostala dažďová voda alebo sneh.

 

prefabricated house construction set bare brickwo 11200 original

 

 

 

Ako zazimovať stavbu len so strechou

Najlepším prípadom je, keď máte hotovú strechu a vaša stavba je zastrešená. Nezabudnite na komín. Spolu s väzbou sa vymúra komín a následne sa položí krytina. Strecha chráni vnútro stavby pred prenikajúcou vodou a snehom, múry vám nezatečú, vo vnútri sa nebude zadržiavať vlhkosť. Vtedy je ideálne so stavbou vyčkať až do jari. Stavba bude mať tak dostatok času, aby múry poriadne dosadli. Až na jar sa môžete pustiť do ďalších úprav ako je zatepľovanie strechy a založenie okien. Nezabúdajte ani na odpratávanie snehu spred domu. Je to povinnosť vlastníka nehnuteľnosti, aj keď je ešte neobývaná.

Ako zazimovať stavbu s oknami

Výhodné je dokončiť stavbu tak, aby ste počas zimných mesiacov mohli pracovať v interiéri – prípojka vody, elektriny, výber vhodného kúrenia, omietky a stierky, maľovanie, pokladanie podláh, zariaďovanie izieb, či kúpeľní. V tom prípade nehovoríme o zazimovaní stavby, keďže práce budú pokračovať aj v zime.

Ale ak sa nechystáte pracovať na stavbe v zime, zabezpečte vykurovanie domu radiátormi, ak vám ešte nefunguje kúrenie, využite agregáty. Nie je to výhodné len pre váš komfort, ale aj z hľadiska optimálnej teploty na vykonávanie úprav stien či podláh a postupné vysušovanie interiéru.

 

steven ungermann Bo fW5KvdQI unsplash

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *