Zariaďte sa v štýle voňavého Provensálska

Čoraz viac ľudí nachádza inšpiráciu v romantických interiéroch voňavého Provensálska. Možno nie je ani také podstatné dôsledne kopírovať stredomorský štýl, ako priniesť do našich interiérov trochu nadčasového šarmu a uvoľnenej atmosféry podčiarknutej intenzívnou vôňou levandule.

 

Dokonalé krivky

Tradičný provensálsky štýl je typický jednoduchosťou a nákazlivou vidieckou nostalgiou. Nábytok v tomto štýle sa vyznačuje ladnými krivkami a viac či menej výrazným ornamentálnym zdobením. Preferovaná farba je biela, najlepšie s jemným sivým alebo maslovým nádychom. Elegantné sú aj kombinácie s prírodným patinovaným drevom. Neznamená to však, že by sme sa mali striktne vyhýbať pastelovým farbám, ktoré rozžiaria interiér a pridajú mu na originalite. Ponuka provensálkeho nábytku býva neobyčajne pestrá. Nekonečný výber rôzne veľkých komôd, stolíkov, knižníc a vitrín umožňuje pohrať sa aj s tými najmenšími detailmi.

Teak 02Teak 03

 

Teak 04

Kráľovná levanduľa
Rozľahlé voňavé lány levandule. Hádam nič nie je pre Provensálsko typickejšie. Táto aromatická a liečivá rastlinka by v žiadnom príade namala chýbať v zimnej záhrade v provensálskom štýle. Levanduľa má rada ľahšiu pôdu a vyžaduje veľa slnka. Nie je náročná na závlahu, bez vody vydrží aj pár dní. Ak má dobrú zeminu, nemusíte ju vôbec hnojiť. Množiť sa dá odrezkami, potápaním alebo, ak ste dosť trpezliví, semenami. Kvetmi vás bude tešiť od júna až do konca leta. Po odkvitnutí ju nezabudnite zostrihať asi o jednu tretinu.

 

Teak 05

Potešenie z maličkostí
Zariadenie celej zimnej záhrady, či kompletná výmena nábytku nie sú jedinou možnosťou ako osviežiť interiéry. Závan čerstvého vzduchu vnesú aj najrôznejšie doplnky v provensálskom štýle, ktoré vás môžu sprevádzať vo všetkých miestnostiach a zjednotiť tak celý interiér, prípadne aj záhradu či terasu. Medzi doplnkami sú obľúbené masívne stojace lampy s nápaditými textilnými tienidlami a veľké zrkadlá v tradičných rámoch. Závesné lampy a lustre sú často podceňovanými dominantami interiéru. A práve s klasickými lustrami sa v provensálskych interiéroch stretávame najčastejšie. Pri výbere nezabudnite siahnuť po tradičných materiáloch, kove, porceláne a skle. Zimnú záhradu v provensálskom štýle môžete využiť napríklad na stolovanie. To však musí byť dokonalé. Budete potrebovať obrusy a obrúsky so staromódnymi kvetinovými vzormi, misy, pdnosy a neodmysliteľné sú aj svietniky alebo romantické lampáše rôznych veľkostí a tvarov. Po ruke by mali byť vždy rozmanité košíky. V provensálskych interiéroch zohráva nezastupiteľnú úlohu kovaný nábytok a množstvo praktických železných doplnkov. Spoľahnúť sa môžete na rozmanité police a vešiačiky, ktoré nikdy nestratia svoj šmrnc.

 

Teak 06

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *