Dominantným prvkom kuchyne je, samozrejme, kuchynská linka. Čo všetko si treba premyslieť pri jej výbere?
O ergonómii kuchyne a jej jednotlivých zónach sme písali v decembrovom čísle nášho časopisu. Ak máte svoju kuchyňu snov už v hlave načrtnutú, nezostáva iné, len preniesť vaše predstavy na papier a naštudovať si informácie, ktoré vám pomôžu zorientovať sa pri výbere kuchynskej linky.
Od základu k luxusu
Lamino, MDF dosky, dyha či masív? Nad výberom materiálu pre kuchynskú linku ženy väčšinou uvažujú až v druhom kole. Prvotný je pre nich vizuálny dojem z kuchyne ako z celku – ako prvé riešia farebné kombinácie, veľkosť, prípadne potlač dvierok. Posledný spomínaný materiál – masívne drevo, sa na výrobu kuchynského nábytku nepoužíva často. Nahrádza sa škárovkou, teda lepeným drevom. Najpoužívanejším materiálom je lamino, ktoré patrí medzi najlacnejšie. Vyrábajú sa z neho korpusy liniek a niekedy aj dvierka a čelá zásuviek. Jeho základom je drevotriesková doska s nalisovanou fóliou. Vo všeobecnosti zle odoláva pare a vlhku. Lepšími vlastnosťami sa vyznačujú MDF dosky – drevovláknité, husto lisované dosky. Môžete ich frézovať, brúsiť, moriť aj lakovať. Ak na MDF dosku či preglejkovú dosku nalepíte krájané alebo lúpané dyhy, dostanete luxusný materiál s dokonalým vzhľadom. Nanesením laku sa dosahuje vysoká kvalita, pričom si môžete vybrať aj dyhy z exotických drevín.
Čo s pracovnou doskou?
Pracovná doska v šírke aspoň 60 cm po oboch stranách umývacej a varnej zóny je veľmi dôležitou súčasťou prípravy jedla. Výška pracovnej plochy však nemusí byť všade rovnaká. „Každá práca v kuchyni si vyžaduje svoju výšku. Súvislosť medzi výškou a hĺbkou pracovnej plochy treba brať do úvahy najmä pri spodnej časti kuchynskej zostavy. Schopnosť dosiahnuť až na zadnú časť pracovnej plochy alebo na dno drezu ovplyvňujú aj predné plochy a sokle. Sokel by mal byť správne vysoký, ale aj dostatočne zasunutý, aby sa telo nemuselo k pracovnej doske predkláňať,“ vysvetľuje základné princípy Ing. Ján Boledovič z firmy Decodom. Iná výška pracovnej dosky je človeku príjemná pri činnosti, akou je napríklad krájanie a iná pri práci s menšími spotrebičmi alebo pri miesení a vykrajovaní cesta. „Teória síce hovorí o rôzne vysokých pracovných plochách, v malej kuchyni však o výškovom zónovaní nemá zmysel uvažovať. V tomto prípade sa viac uplatnia kompaktné pracovné dosky z kameňa alebo z tvarovateľných umelých kameňov,“ radí vedúci oddelenia marketingu.
Teória síce hovorí o rôzne vysokých pracovných plochách, v malej kuchyni však nemá zmysel uvažovať o výškovom zónovaní.
Rôznorodosť materiálov
Pracovná doska je denne vystavená ostrým nožom, rozliatym tekutinám, horúcim hrncom či úderom. Preto musí mať povrch odolný voči chemickým aj mechanickým vplyvom. Medzi najodolnejšie a najtvrdšie dosky patria tie z kremeňa – kamenné . Ich povrch si nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Pracovné dosky z kompozitných materiálov – umelého kameňa, sa vyznačujú nezvyčajnou stabilitou a stálosťou. Navyše poskytujú možnosť vytvárať atypické tvary bez nevzhľadných prechodov a škár. Masívne dosky z dreva treba pravidelne ošetrovať olejmi, aby odolávali vlhku a teplu. Prirodzený vzhľad dreva imitujú laminátové pracovné dosky, ktoré sú vhodné na každodenné používanie. Individualitu vašej kuchyne podčiarknete sklenenou pracovnou doskou z bezpečnostného skla. Môže byť doplnená o motívy rôznych vzorov a potlačí.
Čistiace centrum
Pri práci v kuchyni strávime viac ako polovicu času pri kuchynskom dreze. Čistenie a príprava jedál musia prebiehať čo najefektívnejšie. Umývacím priestorom sa rozumie ohraničený priestor po celej šírke nad a pod umývadlom, od podlahy až po strop. Do tohto priestoru nie je možné inštalovať žiadne zásuvky, vypínače či elektrické zariadenia okrem drvičov odpadu alebo prietokových ohrievačov. „Je vhodné, ak sa drez nachádza vyššie ako ostatné pracovné plochy, ak pri ňom stojíme, mali by sme na jeho dno dokázať položiť dlaň. Na moderné drezy s priemerom odtoku deväť centimetrov môžete upevniť aj drvič odpadu. Najčastejšie používanými materiálmi na výrobu drezu sú antikoro, keramika a umelý kameň. Celkový dojem z neho dotvára aj batéria, ktorá by s ním mala štýlovo aj farebne ladiť. Ku keramickým odporúčam nenápadnú bielu alebo mosadznú, k antikorovým či prírodným zasa chrómovú batériu,“ radí Ing. Ján Boledovič.
Pri rekonštrukcii
Zadný panel, ktorý sa nachádza medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami, je denne vystavený pôsobeniu vody, pary a mastnoty. Musí byť preto odolný a ľahko umývateľný, s dostatočným množstvom elektrických zásuviek pre malé spotrebiče. V minulosti mali ľudia v kuchyni len sporák, chladničku a digestor a v starších bytoch sa nepočítalo s modernými kuchynskými spotrebičmi (elektrická varná platňa, umývačka riadu, mikrovlnná rúra, prípadne vstavaná práčka). Inštalácie neboli dimenzované na takú záťaž, akej sú kuchyne vystavené dnes. Pred plánovaním v staršom byte myslite aj na tento fakt.
Pred nákupom novej kuchyne a vypracovaní 3D návrhu: | |
|
Kuchynské trendy pre rok 2017
- otvorené police a voľne stojace kusy nábytku
- sťahovací luster ako centrálne osvetlenie kuchyne, doplnený bodovým osvetlením kuchynskej linky
- jednoduché dvierka zásuviek, drevené dvierka bez výrazných kresieb
- lakované materiály, najlepšie lesklé fólie na dvierkach skriniek alebo na zadnom paneli
- závesné systémy a magnetické držiaky na rozšírenie úložných priestorov kuchyne
- push systémy otvárania skriniek – bezúchytkové otváranie či dokonca plnoautomatické výsuvy fungujúce na senzor
- LED podsvietenie skriniek