Neodmysliteľnou súčasťou dnešných moderných kuchýň je množstvo domácich spotrebičov. Rozhodnutie, kde a ako ich v kuchyni umiestnime, výrazne ovplyvňuje jej funkčnosť i celkový vzhľad.
Voľne stojace spotrebiče na trhu ešte vždy prevládajú. Ich výhodou je napríklad vlastný dizajn, ktorý môže zaujímavo dotvoriť štýl kuchyne. Ľahšie sa vymieňajú a nemusia sa prispôsobovať riešeniu kuchynskej linky, takže si ich môžeme dokupovať na etapy. Predstavujú vhodné riešenie pri dopĺňaní už existujúcich kuchýň bez potreby väčších zásahov. Ide teda o lacnejšiu alternatívu. Voľne stojace spotrebiče sú v porovnaní so spotrebičmi určenými na zabudovanie lacnejšie a netreba investovať ani doskrinky na umiestnenie spotrebiča. Ak je však voľne stojacich elektrospotrebičov priveľa a stále pribúdajú nové, začnú zaberať i miesto, pôvodne vyčlenené na iný účel.
Výhodnejšie je ich zabudovať
Pri rekonštrukcii či riešení novej kuchyne sa preto stále viac ľudí rozhoduje pre vstavané spotrebiče, ktoré umožňujú oveľa racionálnejšie a efektívnejšie využiť kuchynský priestor. Bonusom je ucelený vzhľad kuchynskej zostavy a variabilnosť umiestnenia spotrebičov.
Napríklad varná doska nezávislá od rúry na pečenie môže byť v kuchynskej linke umiestnená v ergonomickej výške 72 – 88 cm (bežne je to 85 – 90 cm). Často sa varná plocha umiestňuje i na kuchynskom ostrovčeku.
Za dvierka vysokej skrinky sa obvykle ukrýva chladnička a mraznička; umývačka riadu sa umiestňuje do spodnej skrinky pri dreze, kde je zabezpečený prívod vody a kanalizácia. Rúry na pečenie, mikrovlnky či parné rúry sa umiestňujú v praktickej výške 90 – 110 cm nad zemou, aby sa k nim kuchár nemusel zohýnať.
Dá sa povedať, že stúpajúci počet zabudovaných spotrebičov spôsobil revolúciu v navrhovaní kuchýň. Spotrebiče umiestnené v ergonomickej výške zabrali priestor medzi hornými a dolnými skrinkami, čo v moderných kuchyniach viedlo k zániku klasickej kuchynskej linky. Pre zabudované spotrebiče sa zriaďujú špecifické skrinkové zostavy s výškou aspoň 150 cm a vysoké zabudované skrine na celú výšku miestnosti. Pracovná plocha sa presťahovala na poloostrovček či na samostatný kuchynský ostrovček.
Drobné spotrebiče
Do kuchynskej linky sa dajú „zabudovať“ i drobné spotrebiče. Slúžia na to špeciálne vybavené skrinky a zásuvky, do ktorých sa ľahko ukryje (vo výklopnej či výsuvnej ploche) kuchynský robot alebo krájač. Aj kuchynská váha môže byť zabudovaná priamo do pracovnej plochy. Na uloženie a schovanie často používaných spotrebičov môže byť určená špeciálna skrinka s roletkou umiestnená na pracovnej ploche.
V luxusných kuchyniach sú čoraz bežnejšie zabudované kávovary. Môžu byť umiestnené samostatne alebo v rade spotrebičov pri mikrovlnnej rúre a rúre na pečenie. Zabudované riešenia prinášajú i mno hé drobnosti navyše. Do pracovnej linky môže byť zabudovaný motor pre multifunkčný robot, do zásuvky elektrický krájač na chlieb a nie ktorí výrobcovia ponúkajú aj zápustné fritézy.
Umiestnenie plánujte vopred
Vďaka dlhodobému vývoju sa rozmery a technické parametre zabudovaných spotrebičov už dokonale zladili s možnosťami, ktoré ponúkajú normované skrinky kuchynských liniek. Nezáleží na tom, akú značku si zvolíte – vždy treba na ich umiestnenie myslieť vopred. Elektrické prípojky, rozvody vody a odpady musia byť v dosahu spotrebiča, šírky skriniek musia korešpondovať s ich formátom a hrúbka pracovnejdosky má rešpektovať hrúbku varného panelu. Zabudované spotrebiče sa v kuchyni odmenia pohodlím a vysokou úrovňou ergonómie.
Úspora priestoru, ľahká údržba
Nemotorný sporák či zaprataná pracovná doska sa stávajú minulosťou. Umiestnenie varného panela väčšinou vôbec neovplyvní objem úložných priestorov. Nie je totiž hrubší ako pracovná doska linky, preto skrinku umiestnenú pod ním môžete bez obmedzení používať. Podobné je to s rúrami a mikrovlnkami – sú navrhnuté tak, aby pri štandardnom formáte mali čo najväčší vnútorný objem. Výhodou zabudovateľných spotrebičov je aj menej náročná údržba. Podstatná časť ich povrchu je totiž zabudovaná v nábytku a pri realizácii odkrytých častí sa výrobcovia snažia vyhnúť škáram, ostrým hranám a zárezom. Pri upratovaní a čistení tak strávite oveľa menej času.
Zaplatiť viac sa vyplatí
Zabudovateľné spotrebiče sú zväčša o 10 – 15 percent drahšie, ako rovnocenné voľne stojace modely. Dôvodom je ich odlišné vyhotovenie – často musia mať doplnkovú tepelnú izoláciu, parozábranu či efektívnejší systém chladenia. Výrobcovia sa však snažia spotrebiteľov osloviť cenovými zvýhodneniami, spravidla viazanými na odber kompletného radu spotrebičov…
TEXT Barbara Turčíková
FOTO Fergusson interiors, Electrolux, Miele, Siemens, Whirlpool