Variácie na tému kreslo

Kreslo nás sprevádza už celé stáročia. Počas svojho vývoja síce zmenilo svoju podobu i funkciu, ale jedno mu ostalo – kreslo je naďalej základným kameňom zariadenia obývačky. A na čo by ste sa pri jeho výbere mali sústrediť?

„Kreslo-stolička“
Je to ešte stolička, alebo už kreslo? Pri pohľade na niektoré kresielka človek občas váha, na čo sa to vlastne pozerá. Je to ešte stolička, alebo už kreslo? Tieto subtílne kresielka sa v interiéroch často objavujú v počte štyroch, šiestich a niekedy aj viacerých kusov napríklad okolo jedálenského stola. Bývajú vybavené podrúčkami, alebo aj tvarované z jedného kusa tak, že si o ne môžete čiastočne oprieť chrbát i predlaktia. Nebývajú však určené na odpočinok ani na dlhé sedenie.

Sample ImageKreslo sa môže hýbať
Pojmom „flexibilný“ sa označuje kreslo, ktoré sa dá bez väčšej námahy rôzne premiestňovať. Ak teda cítite potrebu so svojím „trónom“ často manipulovať, vyberte si kreslo s kolieskami a nie veľmi ťažké. Mimoriadne prispôsobivé bývajú kreslá, tvoriace súčasť sedacích súprav, ktoré možno ľahko zmeniť na lôžko. Hoci je táto funkcia občas potrebná, konštrukcia rozkladacieho mechanizmu robí toto kreslo vždy o niečo drahší.

Kresielko na čítanie

Nemusí to byť práve ušiak, na ktorý „čítavci“ nedajú dopustiť, ale nedajte sa zlákať len krásnym dizajnom. Radšej dajte prednosť pohodliu a kvalite. Stačí, ak si uvedomíte, koľko hodín dokážete presedieť s knihou v ruke. Dbajte viac na konštrukciu, teda na pohodlie a rozmery sedadla i dostatočnú výšku a sklon operadla. Dobre si ho vyskúšajte, lebo len vy sami viete, ako sa vám bude najlepšie sedieť. Keď budete hľadať vhodný kút na jeho umiestnenie, myslite na to, že by to malo byť čo najpokojnejšie miesto, kde si vytvotríte odpočinkovú zónu s estetickou a zároveň praktickou lampou.

Kreslo na leňošenie
Hovorí sa mu aj televízne. Je teda samozrejmé, že od neho budeme očakávať čo najviac pohodlia. Vyberajte si z výrobkov, na ktorýchh možno upravovať podrúčky, nakláňať zadné operadlo či opierku hlavy, vysunúť alebo pridať podnožku a podobne. Niektoré relaxačné kreslá zvládajú rôzne úpravy polohy s pomocou elektrického ovládača a iné dokonca poskytujú ľahkú automatickú masáž.

Kreslo ako dekorácia 
Takýto solitér môžete umiestniť v byte kamkoľvek. Ak ho naaranžujete správne, bude vo vás vzbudzovať pocit, akoby hovoril: nedotýkať sa! To však neznamená, že by sa kresielko malo pri dosadnutí rozsypať, ale len to že jeho estetická stránka je oveľa výraznejšia. Takéto kusy tvarom i farbou splývajú s celkom a svoju primárnu funkciu plnia len príležitostne – sadnete si na ne v predseni pri obúvaní topánok- v kúpeľni pri krémovaní chodidiel alebo ho v prípade potreby kamsi prenesiete. Sem-tam si na ne niekto iečo odloží…

Sample ImageUpokojujúci pohyb
Niekoho upokojuje úplná nečinnosť či meditácia, iného premýšľanie s rytmickým poklopkávaním nohou o podlahu. Ak patríte k tým druhým, skúste hojdacie kreslo. Podľa psychológov má hojdavý pohyb upokojujúci účinok dokonca už pred narodením, kým sa plod pohojdáva vo vnútri tela matky. Neskôr je to rovnaké – v pohodlnom hojdacom kresle. Vyberte si ho sami a overte si jeho bezpečnosť. Malo by mať dostatočne dlhé zadné oblúky a bezpečnostnú  zarážku proti pádu dopredu.

Sample Image Sample Image
Sample Image Sample Image

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *