Rekuperácia v dome nemusí byť drahá, ani komplikovaná, môžete si vybrať tichý a najúčinnejší decentralizovaný vetrací systém ovládateľný systémom, ktorý vám zaručí výrazné zníženie nákladov na kúrenie u vás doma. Systém nie je vhodný len do novostavieb, ale prináša pokroky aj v zabudovaní v rekonštruovaných domoch.
Viac, než len výhody
Správne zabudovaný systém rekuperácie vám môže napomôcť v znížení nákladov na kúrenie a chladenie až o 40%. Výhodou núteného vetrania je aj komfort, ktorý môžete využívať aj vtedy, keď nie ste doma. Na ovládacom panely si viete nadstaviť časový úsek, počas ktorého sa vetranie spustí. Výmena a regulácia vzduchu vo vašich obytných priestoroch vám zaručí zdravšie prostredie, čerstvé ovzdušie, a v konečnom dôsledku stojí aj za bývaním bez plesní. V súčasnosti si môžete na slovenskom trhu vybrať z pomedzi najtichších a najúčinnejších decentralizovaných vetracích systémov s možnosťou rekuperácie. Už nebudete potrebovať žiadnu technickú miestnosť a potrubia, ktoré budú na očiach. Za rekuperačný systém sa dá aj ušetriť, ak si ho nainštalujete svojpomocne. Budú vám stačiť rekuperačné jednotky, potrubia vzduchu, rozdeľovacie boxy, tlmiče hluku, či tanierové ventily.
Foto: home-designing
Rekuperácia v starších domoch
V súčasnosti sa zabudované vetranie montuje do nových moderných domov, ktoré obzvlášť dbajú na zníženie energetických strát. Tak isto je vhodné riadené vetranie s rekuperáciou tepla zabudovať aj do zrekonštruovaných starších domov. Môže to byť časovo aj finančne náročnejšie, v prvom rade je potrebné zistiť, kde sa nachádzajú konštrukcie domu a betónové preklady, aby sa mohli rozmiestniť rozvody pre rekuperáciu. Potom je dobré vedieť, kam necháte umiestniť rekuperačnú jednotku v dome. Najvhodnejšia je miestnosť hraničiaca so severnou alebo východnou stenou. Treba tak isto uvažovať aj o umiestnení rozvodových boxov v stropoch a o umiestnení hadíc v podlahe, prípadne svetelných rampách alebo kastlíkoch. Problémy môžu nastať pri rekonštrukciách bungalovov. Dodatočná rekuperácia v takýchto domoch môže byť problémom pre montáž hadíc. Podkrovie nie je ideálnym prostredím pre montáž. Avšak, ak sa použijú predizolované potrubia alebo sa použije do celého krovia ešte jedna vrstva izolácie – tak nič nie je nemožné. Ak ste v posledných rokoch prešli rekonštrukciou vášho starého domu – a to výmenou okien alebo fasádnym zateplením – vo vašom dome mimoriadne stúpla vlhkosť a znížila sa kvalita vzduchu a vnútorného prostredia. Výmena vzduchu, ktorá prebiehala vďaka netesnostiam a špáram, po rekonštrukcii úplne zanikla. A práve preto, po stenách, v rohoch a popri oknách môžete nájsť plesne. Vtedy je dobré uvažovať o rekuperačných jednotkách vo vašom zrekonštruovanom dome.
Foto: gekotech
Ako vám môže rekuperácia pomôcť v lete
V lete sa rekuperačné zariadenie zvykne využívať na vychladzovanie domu práve v noci, keď klesne vonkajšia teplota. Približne +15°C studený vzduch zo zemného kolektora je prostredníctvom ventilátora rekuperačnej jednotky vháňaný do obytných priestorov, čím je zabezpečené prirodzené klimatizovanie priestorov s takmer nulovými nákladmi. Využíva sa najčastejšie ako prírodná klimatizácia. Pri letnom používaní je dobré, aby mala takáto rekuperačná jednotka zabudovanú funkciu by-pass, prípadne letnú náhradu rekuperátora. V inom prípade je možné nechať v obvodovej stene miesto pre budúcu klímu.
Foto: liquid-interiors
Rekuperácia v domoch a iných obytných priestoroch predstavuje spôsob energeticky úsporného vetrania so spätným získavaním tepla, môže pomôcť pri vykurovaní a spätnom vetraní. Podstatné je, že teplo sa získava práve z vášho odpadového vzduchu. Spätné získavanie tepla, čiže rekuperácia v podstate znamená, že teplom, ktoré by sme inak vypustili oknom nenávratne preč, dokážeme ohriať čerstvý privádzaný vzduch. Toto zariadenie dokáže v priebehu hodiny vymeniť až polovicu celkového množstva vzduchu v miestnosti.