Útek do Mexika

O tom v týchto sychravých a chladných dňoch určite nesnívajú len všeci americkí zločinci, ale aj mnohí z nás. Veď, kto by nechcel prečkať zimu v niektorej exotickej krajine? Kúpiť si dom, celý otvorený do zeleňou prekypujúcej záhrady, a celé dni či aspoň víkendy preleňošiť v príjemnom chládku na terase, v ruke sladučké mango, práve odtrhnuté z vedľajšieho stromu…

 

Ste na správnom mieste, práve takýmto čarovným miestom vás prevedieme. Táto rajská záhrada sa nachádza v subtropickom údolí 110 km na juhozápad od Mexiko City, v mestečku Malinalco, ktoré je typické malými domčekmi a priamymi ulicami. Je rozdelené do ôsmych barrios, čo sú španielske štvrte a každá z nich má malý koloniálny kostolík, zo 16. – 17. storočia. Obyvatelia sa tu živia predovšetkým poľnohospodárstvom, a preto je aj v prípade Casa Malinalco záhrada tesne prepojená s domom.

Active Image

Dom – súčasť záhrady
Víkendový dom Casa Malinalco bol postavený už v roku 1985 a patrí k prvým dielam architekta Maria Schjetnana. Napriek tomu tu architekt perfektne zosúladil architektúru s topografiou, klímou a históriou miesta. Pozemok, ktorý bol pôvodne sadom, má plochu 1 100 m2 a mierne sa zvažuje. Dom má pôdorys v tvare písmena L, takže miestnosti sú usporiadané v dvoch smeroch. Obývačka, jedáleň a kuchyňa v jednej a spálne v druhej, priečnej línii, spolu vytvárajú celok podobný tradičnej kláštornej záhrade. Mierna klíma a silné väzby prepájajúce dom so záhradou umožnili riešiť spoločenské miestnosti ako prekrytú terasu, ktorá je celkom otvorená do vnútorného dvora. Z opačnej strany zakrývajú výhľad do ďalšej časti záhrady okenice. Okrem toho má každá spálňa vlastnú súkromnú zadnú terasu a priestor je i na plochej streche.

Active Image„Dokonalé vyjadrenie farby, štruktúry, a mexickej kultúry. Architektonicky súčasné dielo robia vábivým hlavne šťavnaté rastliny.“

 

Žiarivé farby, prírodné materiály
Dvor je vydláždený mačacími hlavami, ktoré vytvárajú geometrické obrazce a rozdeľuje ho úzky kanálik spájajúci malú kamennú vodnú nádrž s bazénikom, ktorý nadväzuje na obývačku. Vydláždený priestor oživujú kvetiny v nádobách, rozmiestnených po obvode dvora. Z jednej strany záhradu ohraničuje hrubý múr výraznej ružovej farby, ktorú vybral známy mexický architekt Luis Barragan, známy používaním žiarivých teplých farieb v exteriéroch. Luis Barragan je zástancom teórie, že v záhrade treba takýmito odtieňmi kompenzovať pôsobenie prevažne zelených rastlín. V nižšej časti záhrady sú prerastené, ale stále produktívne pozostatky sadu, kde môžete zbierať exotické plodiny, ako je káva, banány, mango a, samozrejme, citrusy. Z tejto strany pozemok lemujú pôvodné poľnohospodárske budovy a nový domček pre hostí.

Inteligentné riešenie
Pri klíme, typickej obdobiami dažďov a sucha, je záhrada navrhnutá tak neobyčajne dômyselne, že eliminuje nielen používanie závlahového systému, ale i záplavy, ktoré jej pri dažďoch hrozia. Dlažba z kamenných kociek umožňuje priesak dažďovej vody, ktorá preteká ovocným sadom až do absorpčnej jamy blízko domčeka pre hostí. Ústi sem i odpadová voda z domácnosti, tá však najskôr prechádza cez pieskový filter.

Dokonalá harmónia
Jednoduché línie, opatrne volené detaily a výrazné Barraganove farby, ako aj pôdorys pripomínajúci španielske či maurské kláštorné záhrady. Casa Malinalco je neopakovateľnou kombináciou moderného a tradičného dizajnu, ktorý pripomína mesto a zároveň rešpektuje svoje miesto na vidieku.
Active Image

 

 

Malinalco House
architekt: Mario Schjetnan
lokalita: Malinalco, Mexiko
klient: Irma Romero
ocenenia: ASLA 2007 Residential Design Honor Award

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *