Trendom je hravosť

Na čo vám najskôr padne zrak, keď vstúpite do obývačky? Na obrovský plazmový televízor či gauč?

Chcete upútať modernou policovou zostavou alebo radšej dekoratívnymi skrinkami?

Zariadiť obývačku prakticky a útulne si vyžaduje najmä čas a trpezlivosť. Ak máte prehľad o trendoch, určite viete že klasické dvoj- a trojsedačky vytlačili pohodlné pohovky, na ktoré sa zmestí celá rodina. Veď sedačka nie je len miestom, kam usadíte návštevu. Vo väčšine domácností sa na nej odohráva celý spoločenský život rodiny.

Miláno súhlasí
V súčasnosti sú obľúbené multifunkčné pohovky s dvomi leňoškami. Usporiadanie a tvar gauča môžete meniť podľa potreby a počtu hostí. Ideálne sú rozšírené sedacie plochy, na ktorých môžete odpočívať aj poležiačky. Mladšie ročníky si vyberajú avantgardné organické a oblé tvary.
Aprílový Medzinárodný veľtrh nábytku v Miláne a januárový veľtrh IMM COLOGNE v Kolíne priniesli prehľad o najnovších trendoch z oblasti bývania, obývačku nevynímajúc. Podľa vystavených produktov sa zdá, že ľudia sú už unavení uniformitou a hľadajú kúsky, ktoré zmenia ich obyčajné bývanie „na exotiku“. In je marocký nábytok, ktorý má v sebe kúsok mystiky a pripomína exotické paláce a háremy, španielsky stredomorský štýl s charakteristickými kovanými doplnkami a svietnikmi, ako aj uhladené línie a jednoduchý nábytok výrazných farieb.

Active ImageActive Image
Farby a vzory 
Pri výbere vzorov stavte na abstrakciu, alebo sa inšpirujte vzormi rastlín, kvetov, resp. mušlí a kameňov. Trendom tohto roka v obliekaní aj pri výbere gauča sú všetky odtene fialovej farby.
Podľa prognóz tento rok nič nepokazíte, ak zvolíte fuchsiovú a modrú s nádychom zelenej, alebo vyskúšate paletu citrusových farieb – citrón, pomaranč a limetka, pričom žltá vyhráva aj ako samostatná farba kdekoľvek v interiéri.
Stále trvá inšpirácia prírodou s odtieňmi od tmavohnedej po výraznú okrovú, horčicovožltú, bledozelenú a modrú.

Príroda verzus dizajn
Celosvetové snahy o environmentálne cítenie čoraz výraznejšie ovplyvňujú aj dizajn. Téma prírody a surových, neopracovaných materiálov, grafické vzory a výrazné farby sú tým, čo spraví z vášho domova moderné bývanie. K ďalším trendom, ktoré sú na vzostupe, patria:
Vplyv Afriky – Okrem vzhľadu stereotypnej „safari témy“ sa dostáva do popredia remeslo a kultúra. Dominujú ručne tkané textílie, farby inšpirované prírodou, návrat k zvieracej potlači, rustikálne vzory a výrazné geometrické tvary. Africkí dizajnéri to dokazujú modernými produktmi z inovatívnych materiálov, napríklad košmi, vyrobenými z farebných telefónnych drôtov.
Priemyselný šmrnc – Mestské lofty spájajú metal a recyklované drevo s viditeľnými detailmi hlavičiek klincov. Tento štýl sa odvoláva na pohodlnú kombináciu uvoľneného bývania a riešenia ekologického nábytku.
Home made – S modernými technológiami sa menia aj interiéry našich domovov. Túžba po „naturálnosti“ však pretrváva a dizajnéri i dekoratéri preferujú prírodné tóny, vyjadrené v rozličných textúrach. Recyklovaný starý nábytok a nábytok z druhej ruky, ktorý si majiteľ sám opraví, bude patriť k hlavným trendom.
Active Image
Hravé i praktické
Či už sa chystáte darovať svojej starej obývačke novú pohovku alebo skrinky, nezabúdajte, že víťazí hravosť. Ak sa radi obklopujete pestrými farbami a moderným folklórom, bývanie tejto sezóny si určite zamilujete. Odvážne geometrické tvary umiestnite do centra oddychu a dodajte tak obývačke osobitý ráz. Popri hravosti však pamätajte i na praktickosť, aby ste sa z nového kusa nábytku mohli tešiť čo najdlhšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *