Svetlo do vašej kuchyne

Svetla v kuchyni nie je nikdy dosť. Týmto pravidlom sa riadi väčšina interiérových dizajnérov. Kuchyňa je totiž miestom, kde sa rodia tie najlepšie jedlá a kde sa stretáva celá rodina.

 

 

Pravidlá pre osvetlenie kuchyne
Základom je správne nasvietiť jednotlivé zóny kuchyne, v ktorých sa pohybujete a vykonávate rôzne činnosti. Na počet a rozmiestnenie lámp či svietidiel má vplyv veľkosť a počet okien. Ak máte kuchyňu bez okna, je dôležité osvetliť ju ako celok a dbať aj na špecifiká jej jednotlivých častí. Nemôžete počítať s kombináciou prirodzeného a umelého osvetlenia. Veľké okno je, naopak, prínosom – lampy a svietidlá môžete vďaka nemu zapnúť až na večer.

Čo všetko potrebujete osvetliť?
Okrem celkového osvetlenia je potrebné myslieť na čiastkové svietidlá. Do kuchyne by ste mali umiestniť štyri druhy svietidiel:

  • stropné svetlo
  • osvetlenie pracovnej plochy
  • svietidlá k jedálnu stolu a barového pultu (ak ho máte)
  • vnútorné osvetlenie spotrebičov

Tipy na osvetlenie kuchynskej linky
Pri hľadaní vhodného osvetlenia kuchynskej linky si musíte uvedomiť, že aj pri občasnom varení treba osvetleniu venovať dostatočnú pozornosť, a to v záujme vašej bezpečnosti pri práci:

  • Pracovnú plochu osvetlite tak, aby ste dobre videli na všetko, čo máte po ruke.
  • Svetlo by vás v žiadnom prípade nemalo osvetľovať.

Prax: Obľúbené sú bodové svietidlá, inštalované pod vrchnými skrinkami alebo žiarivky medzi hornou a dolnou časťou kuchynskej linky.

  • Použitím žiariviek dosiahnete kvalitné osvetlenie pracovného priestoru.
  • Na osvetlenie sporáku postačí digestor, ktorý má v sebe zabudované osvetlenie.

FEIM_druhy

 

Atmosféra stolovania
Jedlo je uvarené, prestieranie pripravené, už sa čaká len na návštevu. Aby ste si tento večer poriadne užili, potrebujete správne osvetliť aj stôl. Na dotvorenie atmosféry môžete okrem hlavného svetla využiť stojanové lampy.

Tip: Ak máte papierovú stojanovú lampu, môžete okrem klasickej žiarovky použiť farebnú. Tá dodá vášmu večeru určite šmrnc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *