Súkromný raj v oblakoch

Strešná záhrada Unfolding Terrace  je úžasný príklad toho, ako si užiť zeleň a súkromie, ktoré, v spojení so všetkými výhodami, skrýva bývanie priamo v srdci takej metropoly, akou je New York.

 

 

 

Architektom sa podarilo integrovať do dynamickej štruktúry mesta živú „mikroprírodu“. Filozofia a dizajn tejto strešnej záhrady je oslavou výhľadu na mesto, ktorý  kontrastuje s duchovným zmyslom pre súkromie a úkryt.

Active ImageActive ImageČlenitý a zároveň kontinuálny
Klient sa aktívne podieľal na návrhovom procese definovaním jej použitia, čo viedlo k štruktúre akoby poprekladaného povrchu, ktorý organizuje celý program priestoru. Podlaha je teda koncipovaná ako kontinuálny povrch, ktorý sa vlní okolo terasy a tým tvorí plochu pre investorove nespočetné potreby. Ten ju aktívne a premenlivo používa ako tanečný parket, jedáleň, relaxačnú zónu s výhľadom a napokon aj ako záhradu. Drevená podlaha vytvára, ale i člení celý priestor, súčasne maskuje pomocné stavebné konštrukcie strechy a poskytuje úložný priestor. Výškové rozdiely medzi jednotlivými úrovňami sú využité na umiestnenie svetelných panelov, ktoré zvýrazňujú zmeny a podčiarkujú štruktúru miesta, teda členitý a zároveň kontinuálny povrch.

Active ImageNová predstava prírody v meste
Priestor s jeho jednotlivými prvkami a funkciami stelesňuje skutočnú súhru s prírodou a okolitou krajinou, čo mu pridáva na hodnote. Osvetlenie predlžuje život na terase aktiváciou priestoru v noci, keď sa okolie mení na nočné divadlo. Žiarivý tok svetla panelov zároveň zvýrazňuje zmeny úrovní podlahy. Výsadba po obvode nielen oživuje celú strechu, ale aj púta pozornosť tých, ktorým sa pohľad na záhradu naskytne a odvracia ju od používateľov, ktorí si tak udržiavajú súkromie pri sledovaní napríklad nočných výjavov mesta.
Výraznou súčasťou záhrady je i skutočne netypický prvok, ktorým je „Stena poézie“. Vytvorená z materiálu billboardových nápisov, spája záhradu s okolitými strechami, ktoré sú plné reklamných  plôch. Báseň na stene sa úzko viaže k tomuto miestu a napísal ju miestny umelec. Symbolická stena evokuje abstraktný brezový hájik a vytvára novú predstavu prírody v meste, ktorá je sprostredkovaná kultúrou a inými umeleckými interpretáciami.

Nenáročná výsadba
Tak, ako iné mestské zelené strechy, aj Unfolding Terrace prispieva k ekológii mesta regeneráciou nevyužívaného priestoru, čím zvýšuje úroveň bývania i biodiverzitu. Na slnečnej strane je strecha vysadená druhmi znášajúcimi sucho, vrátane tých, ktoré sa v danej lokalite prirodzene vyskytujú. Konkrétne sú to rozchodník, trávy a rudbekia. Abstraktný vzor na „Stene poézie“ navodzuje pocit brezových hájov, ktoré sú prirodzenými porastmi brehov okolitých riek. V zatienenej časti zvyšuje rôznorodosť výsadby papradie.
Táto strešná terasa je kompletne postavená na konštrukcii, preto sa museli pri výsadbe voliť len byliny a plytko koreniace dreviny. V podstate sú jedinými použitými stromami brezy a tie sú zasadené vo veľkých nízkych kvetináčoch. Korene tak vytvorili plytkú rohož, ktorá pomáha stabilizovať celý hájik. Aj zavlažovací systém je prispôsobený výsadbe, ktorá nie je príliš náročná na vodu.

Active Image„Pri návrhovaní strešných záhrad je veľmi zložité uviesť do rovnováhy otvorený priestor a intímne zákutie, ale krajinár v tomto prípade dokonca pridal dielu aj dizajnový rozmer.“

Unfolding Terrace

Architektúra: Terrain-NYC, Inc.
Lokalita: Brooklyn, New York, USA
Ocenenia: Čestné uznanie Americkej asociácie krajinnej architektúry za dizajn v kategórii súkromných záhrad za rok 2008.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *