Skvost krajinnej architektúry: National 9/11 Memorial

Pamätník pripomína obete útokov z 11. septembra 2001 na World Trade Center, Shanksville v Pensylvánii, Pentagon a útokov na World Trade Center z roku 1993. Dve fontány na miestach zničených dvojičiek a okolitý park, vysadený dubmi, tvoria jadro nového komplexu World Trade Center v New Yorku a dávajú priestor na rozjímanie a spomínanie.

 

memorial ny 01

 

 

memorial ny 02

 

Osemakrový pozemok situovaný na dolnom Manhattane je súčasťou jednej z najhustejšie obývaných mestských štvrtí a obchodných centier na svete. Tento projekt bol z mnohých hľadísk intenzívne sledovaný miestnymi a štátnymi politikmi USA, rodinami príslušníkov obetí aj širokou verejnosťou. Vari žiaden iný projekt našej generácie nevznikal pod takou prísnou kontrolou a s takými stratosférickými očakávaniami.

 

memorial ny 03

 

memorial ny 04

 

Pri tomto zdanlivo jednoduchom projekte si treba uvedomiť, že ide o obrovskú strešnú záhradu vybudovanú nad komplikovanou podzemnou infraštruktúrou, stále sa rekonštruujúcim dopravným uzlom – stanicou PATH s koľajiskom metra. Pod zemou sa nachádza aj Memorial Museum a parkovisko. Záhradnému architektovi trvalo viac ako sedem rokov, kým sa mu podarilo aspoň skoordinovať všetky zainteresované strany.

 

memorial ny 05

 

memorial ny 06

 

Návrh pamätníka pozostáva z dvoch obrovských fontán, kopírujúcich pôvodné umiestnenie zničených dvojičiek. Ich mierka a stvárnenie v podobe hlbokých priepastí pripomína hrozné straty z 11. septembra 2001. Voda, padajúca z výšky troch metrov je efektívna nielen vďaka monumentálne pôsobiacemu hukotu, ktorý ešte zvyšuje dramatickosť celej inštalácie. Jej sila sa premieňa na energiu využívanú na osvetlenie, vďaka ktorému sú vodopády viditeľné aj v noci. Vlastnou pamiatkou na obete útokov sú ich mená vyryté po obvode fontán.

 

memorial ny 07

 

memorial ny 08

 

Okolité námestie, osadené viac ako štyrmi stovkami dubov, nepredstavuje iba pokojný a krásny verejný priestor. Tento park zároveň oddeľuje pietnu náladu pamätníka od rušného života okolitých ulíc, prehlbuje a zväčšuje návštevníkovo vnímanie úrovne, do ktorej sú fontány vyhĺbené a tvorí súčasť fyzického aj duchovného zážitku, ktorý človek na tomto mieste prežíva.

 

memorial ny 09

 

memorial ny 10

 

Celková koncepcia parku je veľmi jednoduchá; využíva pomerne malé množstvo prvkov a materiálov. Napríklad, dlažba aj lavičky sú z jedného typu žuly. Pôdu pokrýva len trávnik alebo vždyzelený anglický brečtan. Všetky stromy v parku sú z jedného druhu… Obmedzená paleta materiálov je rozhodujúca pre atmosféru pokoja, vyžarujúcu z tohto miesta, a záhradný architekt ich vyberal veľmi dôsledne.

 

memorial ny 11

 

 

memorial ny 12

 

V skratke o diele:
Názov projektu: National 9/11 Memorial
Lokalita: New York City, USA
Investor: National September 11 Memorial and Museum
Autor návrhu: PWP Landscape Architecture

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *