Sedieť či stáť?

Hovorí sa, že ľudia sa delia na vaňové alebo sprchové typy. Jedným vyhovuje rýchle umytie s minimálnou spotrebou vody, druhí zasa uprednostňujú vaňový relax, ktorý zmyje všetky starosti všedných dní. Rozdiely v charakteristike jednotlivých typov nepoznáme, vieme však  poradiť každému, kto chce svoju kúpeľňu zariadiť moderne.

 

Vaňa alebo sprcha? Túto otázku si najčastejšie kladú obyvatelia panelových bytov, ale rozhodovanie  neobchádza ani ostatných. Ak nie ste obmedzovaní priestorom, vaňu určite uvítate ak máte malé deti. Tie veľakrát odmietajú každodenné hygienické úkony a vo vani s penou a loďkami vidia ďalší priestor na hry. V prospech vane hovorí aj to, že jej tvar a veľkosť môžete prispôsobiť kúpeľni. Nevýhodu je, samozrejme, väčšia spotreba vody a problémy pri vstávaní, ktoré mávajú hlavne starší ľudia.

Sample ImageRýchlo a pohodlne
Sprchový kút ušetrí miesto, je menej náročný na údržbu a ak si pripočítate aj úsporu vody a času stráveného hygienou zistíte, že jedinou nevýhodou je chýbajúca možnosť relaxácie. A tú mnohým ľuďom nevyvážia ani špeciálne masážne trysky, či parný kúpeľ, ktorý je súčasťou najmodernejších typov sprchových boxov.
Sample ImageVaňa nielen na kúpanie
Súčasné technológie ponúkajú vane rozmanitých tvarov a rozmerov z rôznych materiálov. Najčastejšie sa vyskytujúcim obdĺžnikovým tvarom konkurujú rohové vane, voľne stojace vane a okrúhle, či oválne vane. V posledných rokoch si ľudia radšej zariadia aj malú kúpeľňu vaňou a do veľkej kúpeľne volia kombináciu vane a sprchového kúta, pretože vaňa okrem hygieny ponúka priestor na pranie, či iné práce.

Ani ryba ani rak
Ak sa stále neviete rozhodnúť medzi vaňou a sprchou, skúste obidve možnosti spojené vo vani so zástenou. Jeden koniec takejto vane má tvar sprchovacieho kúta s rovným dnom a zvislými bokmi. Zásteny sa vyrábajú na vane oblé aj rohové, s výplňou z bezpečnostného skla alebo z plastu v rôznych povrchových úpravách. So zaujímavým riešením prišla nemecká firma, ktorej „sprchovaňa“ spája tradičnú vaňu a sprchový box do jedného celku.

Keď telo neslúži
Sanitárne zariadenia, ktoré sú prispôsobené zdravotne hendikepovaným ľuďom alebo starším ľuďom nie sú už dnes ničím výnimočným. Špeciálna vaňa pre starších má dvierka, je však finančne náročná. Lacnejším variantom je stolička do sprchy, ktorú zoženiete v zdravotníckych potrebách. Operadlo a sedadlo stoličky sú perforované. Stolička môže byť aj murovaná, vtedy však musíte veľkoryso narábať s priestorom. Minimalistickým riešením je sprchový kút s malou sklápacou stoličkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *