Relax menom chaise longue

Jeho názov potrápi jazyk nejedného našinca. Čo však vlastne znamená? Pre mnohých ide o šikovnú kombináciu pohovky a postele určenú na sladké leňošenie.

 

 

Chaise longue je – jednoducho povedané – akýsi úspornejší typ sedačky, ktorý bol stvorený na oddych alebo krátke zdriemnutie. Správne by sme ho mali písať chaise longue, ale často sa môžeme stretnúť aj s upraveným názvom chaise lounge. Francúzi tento termín vyslovujú „šezlón“, Angličania „šeizlón“, znamená však to isté – predĺženú pohovku alebo kreslo, ktoré ponúka dostatok priestoru na to, aby ste si na ňom pokojne vystreli aj nohy.

 

Le-Corbusier-Chaise-Lounge

Le Corbusier

 

Nebolo to však ani Francúzsko, ba ani Anglicko, kde sa podobný kus nábytku objavil po prvýkrát. Najstaršie zmienky o spoločenských „pohovkách“ určených na denný relax či letmý spánok sa zachovali už v starovekom Egypte, Grécku aj Ríme. Kým v krajine pyramíd oddychovali panovníci na drevených konštrukciách vyložených slonovinou alebo ebenom, vo vážených gréckych domoch sa viedli konverzácie spojené s jedlom a pitím na predchodcovi gauča, prezývanom kliné. V rímskych domácnostiach sa zasa používal takzvaný lectus, pričom v jedálni sa vždy umiestnili tri takéto pohovky po troch stranách štvorca, aby spolustolujúcim umožnili čo najvoľnejšiu krížovú debatu. Keďže v týchto dobách ešte nepoznali čalúnenie, sedadlá boli často pokryté mäkkými vankúšmi alebo kožušinami.

 

 

Minotti_ANDERSEN

Minotti

 

Samozrejme, v neskoršom období korzetov nadobudol chaise longue trochu romatnickejší ráz, pretože urodzeným dámam slúžil najmä vo chvíľach, kedy ich v krásnych, ale tesných šatách zradil dych a potrebovali na okamih spočinúť na mäkkej pohovke. Aj preto sa mu v Anglicku s obľubou hovorilo „fainting chair“, čo vo voľnom preklade znamená kreslo na omdlievanie. Jeho zlaté časy nastali niekedy začiatkom 19. storočia, kedy Jacques-Louis David namaľoval portrét Madam Récamier, oddychujúcej na pohovke s vyvýšeným záhlavím. Dielo vyvovalo masový záujem a tento druh mobiliáru a mnohí ho vďaka obrazu začali volať récamier. Francúzsko však pozná aj názvy turquoiselit de reposveilleuse či duchesse.

 

 

Poltrona_Frau_paolinadesert

Poltrona Frau

 

Vo viktoriánskom období bol chaise longue umiestnený v centrálnej časti obývacích izieb, kde sa tešil veľkej priazni popri množstve iného drahého nábytku. Nemožno však vynechať ani jeho nezastupiteľnú úlohu vo freudovskej psychoanalýze, pretože pacientovi umožňoval uvoľnenie a vďaka tomu aj jednoduchší rozbor jeho problémov. Chaise longue oprášili aj počas éry hollywoodskeho glamouru, kedy sa herečky ako Greta Garbo, Jean Harlow či Gloria Swanson nechali fotografovať na pohodlných pohovkách vo zvodnej saténovej nočnej bielizni. Svoju novodobú modernú podobu nadobudol tento elegantný prvok najmä vďaka architektovi Le Corbusierovi, ktorý spoločne s Charlotte Perriand a Edouardom Jeanneretom navrhol Chaise Longue B306. Dokázal osloviť svojím vzhľadom, ale aj funčným využitím. Našiel uplatnenie v rozličných typoch miestností, v interiéri, ale aj exteriéri.

 

 

Fratelli_Boffi_josephine

Fratelli Boffi

 

 

 

Roche_Bobois

Roche Bobois

 

Do slovníka – varianty chaise longue:
duchesse brisée – chaise longue pohovka rozdelená na dve časti; kreslo a dlhšiu podnožku alebo dve kreslá s malým stolíkom uprostred
récamier – v súčasnom ponímaní ide o chaise longue s dvoma vyvýšenými koncami, resp. opierkami
méridienne – predĺžené kreslo s vysokým záhlavím alebo opierkou hlavy, ktoré sa môžu zvažovať nadol; názov vznikol podľa jeho využitia na odpočinok uprostred poludnia

 

 

Bo_Concept_Pavia

BoConcept

 

 

 

Cappellini_bodyraft

Cappellini

 

 

 

Ikea_2682

Ikea

 

 

 

MOROSO

Moroso

 

 

 

rolf_benz_big

Rolf Benz

 

 

 

zanotta_lama_chaise_lounge

Zanotta

 

 

 

Moroso_antibodi

Moroso

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *