Nová tvár kuchyne

Prepojenie kuchyne s obývačkou vyvolalo zmenu pohľadu na kuchynskú linku a nábytok v tejto miestnosti. Typické kuchynské znaky sú potlačené a spotrebiče splývajú s nábytkom.

 

Kuchyna 01 Snaidero nova

Kuchyňa Board od talianskej firmy Snaidero je výsledkom spolupráce s architektom Pietrom Arosiom. Tento koncept je funkčným a estetickým riešením do priestorov, ktoré vyžadujú flexibilné riešenie. Výsuvná pracovná jednotka je dostupná v dvoch veľkostiach – 90 cm a 120 cm a je plne vybavená na prípravu jedál, varenie a umývanie.

 

Kuchyňa prepojená s obývačkou sa u nás začala objavovať koncom osemdesiatych rokov. Tento trend sa, samozrejme, vyskytol už predtým v architektúre západných krajín. Otvorené priestory pôsobia príjemne a sú zároveň dôležité aj z psychologického hľadiska. Umožňujú členom rodiny tráviť spoločný čas, aj napriek rôznym aktivitám, čím sa upevňujú vzťahy v rodinách. Potlačenie typických kuchynských znakov sa už dlhšie obdobie prejavuje odstránením úchytiek, ktoré nahradili integrované dotykové systémy. Čelné dvierka skriniek tak vyzerajú elegantnejšie a môžu byť zladené s dvierkami obývačkovej zostavy, čo sa týka farby aj materiálu. Ďalším z trendov, ktoré boli prezentované na výstave EuroCucina v Miláne, ktorá sa koná každé dva roky, je odľahčenie – závesné vyhotovenie nielen horných ale aj dolných skriniek kuchynskej linky pripomína skôr skrinky určené do obývačky. Sokle nahrádza nenápadná kovová podnož. Vďaka tomuto riešeniu je upratovanie ľahšie.

 

Kuchyna 02 SieMatic

 

Kuchynské trendy

  • Jednoduchý a kompaktný dizajn kuchýň.
  • Kuchyňa využíva priestor celej steny, vysoké skrinky sú v hornej časti doplnené ďalšími, až po strop.
  • Linka pôsobí ako nábytok do obývačky. Objavujú sa segmenty knižnicovo-vitrínového charakteru.
  • Používajú sa bezúchytkové otváracie systémy (push systémy) alebo zapúšťané úchytky pozdĺž celých dvierok. Tie zvýrazňujú horizontálne členenie kuchyne.
  • Veľmi žiadané sú lakované materiály (či už matné alebo lesklé) a fólie, dyhované materiály v hnedých a šedých odtieňoch či ekologicky upravované masívne drevo (olejované alebo voskované) v kombinácii s lakovaným sklom.
  • Výstava EuroCucina na milánskom veľtrhu priniesla farby kurkumy, petrolejovú farbu a teplé šedé odtiene. Vysoké lesky nahradili ušľachtilé matné povrchy.

 

Kuchyna 03 Merito Huelsta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *