Aj keď sa to nezdá, predzáhradka býva pre majiteľa domu aj pre profesionálneho záhradného architekta poriadne tvrdým orieškom. Riešenie by malo ladiť s fasádou domu, mala zapadať medzi okolité záhrady, najmä ak ide o dom, ktorý je súčasťou radovej zástavby. V neposlednom rade by mala zodpovedať vkusu majiteľa.
Tento projekt predstavuje alternatívu štandardnej predzáhradky, ktorá napriek tomu ladí s okolím a keďže architekti použili domáce materiály a rastliny, je aj nenáročná na údržbu. Návrh dáva vyniknúť svahu, ktorý bol doteraz skôr príťažou, využíva trvalo udržateľné materiály a priestorové vzťahy medzi verejnou i súkromnou zónou.
Vízie
Okolité prostredie architektom ponúkalo dve možnosti riešenia. Prvou bolo vytvorenie otvorenej trávnatej plochy, ktorá by však nijako neprepájala dom s ulicou a, navyše, vyžadovala by neustále zavlažovanie a s tým spojené investície. Prioritou druhej možnošti bolo súkromie domáceho prostredia. To však vyžadovalo vytvorenie vysokej nepriehľadnej bariéry medzi domom a ulicou – mohutný živý alebo ináč riešený plot. Nakoniec sa architektom podarilo na tomto dvore s rozlohou 1 400 štvorcových metrov, vytvoriť návrh, ktorý poskytuje obyvateľom súkromie a zároveň umožnil, aby fasáda domu zostala súčasťou okolia.
Pôvodný stav
Pred redizajnom tvorilo predzáhradku v podstate len schodisko vedúce do prudkého svahu, priamo k vstupným dverám domu. Svah neponúkal obyvateľom žiadne využitie a bol vysadený okrasnými rastlinami s vysokými nárokmi na vodu. Klienti, ktorí žijú v dome už dve dekády, sa preto rozhodli pre rekonštrukciu a prispôsobili dom a záhradu svojim meniacim sa potrebám. Za najvýraznejší aspekt a prejav identity miesta považoval záhradný architekt i klienti duby, ktoré tu sami zasadili, keď sa do objektu nasťahovali.
Stromy ako sochy
Háj sa stal ústredným prvkom nového dizajnu. Skrútené konáre stromov dávajú domu charakter a mierku, nová kompozícia zdôrazňuje ich vek a krásu. Esteticky zvládnutý plot spĺňa aj funkciu oporného múrika a okrem fixovania svahu chráni aj stromy. Skonštruovaný bol na mieru, tak, aby ani jeden zo stromov nemusel padnúť za obeť. Ani tenké platne ocele COR-TEN nenarušili korene, majú totiž znížený počet nosníkov.
Architekti pripravili obyvateľom i každému návštevníkovi pôsobivý dojem pri vstupe. Pri kráčaní k domu po kľukatom chodníku poteší vaše oko množstvo krásnych prvkov – tvary robustných stromov, bohaté štruktúry ocele COR-TEN a nakoniec reflexie vodných hladín. To priam láka pristaviť sa a zdôrazňuje tvarovanie chodníka.
Množstvo materiálov, jednoduché línie
Čisté tvary múrov z ocele COR-TEN a tmavé odrazy v bazéne vytvorili novú líniu horizontu, ktorá odpútava pozornosť od ulice a dvíha pohľady do korún stromov. Interiér na prízemí rozširuje terasa, ktorá vznikla na vyššej urovni predzáhradky. Architekti v úzkej spolupráci so záhradnými architektmi navrhli zasklený altánok, ktorý pretína bazén s vodou a umocňuje vzájomnú reflexiu, transparentnosť a tiene. Múriky sú vysoké 1,2 metra, takže zabezpečujú súkromie a pritom nebránia výhľadu z domu. Asfaltové parkovisko pozdĺž ulice nahradili vegetačné tvárnice, vďaka čomu možno popri dome prechádzať, i keď tu chýba chodník. Priepustnosť zlepšili aj na zadnej terase, kde odstránili pásy betónu v prospech pórovitého materiálu.
Zaujímavé alternatívy
Tento projekt je dôkazom, že opadané dubové listy dokážu vytvoriť zaujímavú alternatívu k bežne používaným pôdopokryvným rastlinám. Okrasné záhony esteticky nahradili lineárne nenáročnou výsadbou prirodzenej domácej vegetácie. Aj použitím jemných farebných odtieňov sa dá zvýrazniť pocit hĺbky…
Peninsula Residence
Lokalita: Hillsborough, CA, USA
Záhradný architekt: Andrea Cochran Landscape Architecture
Hlavný dizajnér: Andrea Cochran, FASLA
Architekt: KUTH/RANIERI Architects
Realizátor stavebných prvkov: Pete Moffat Construction
Realizátor záhradných prvkov: Pascual Castillo Landscape