Nadčasová a efektívna pultová strecha

Strecha naklonená na jednu svetovú stranu. Môžeme ju zaradiť aj medzi plochý typ strechy, ale patrí aj ku šikmým strechám. Jej výhodou je jej rôznorodosť v použití ktorejkoľvek krytiny.

 

Pri stavbe rodinného domu s plochou strechou sa môžu použiť fólie alebo asfaltové pásy. Od 3° sa dajú na ňu použiť falcované plechové krytiny so stojatou drážkou, ktoré patria ku obľúbeným krytinám rodinných domov s pultovou strechou. Je možné si zvoliť plechy od tých najlacnejších, až po tie najdrahšie.

Dajú sa použiť pozinkované plechy, ale aj titánzinkové, ktorých garancia siaha až ku 100 rokom. Výhodou pultovej strechy je jej variabilnosť. Môžete sa rozhodnúť, či budete mať plochú pultovú strechu alebo strechu s miernym sklonom. Na strechy so sklonom od 7° sa používa už škridla. Aj keď škridlu vidíme už len na sedlových a valbových typoch striech, nevylučujeme ju pri použití pultovej strechy.

 

01 thehoul jp240211

 

Pultová strecha patrí predsa len ku šikmým strechách, no môžeme si ju pomýliť s plochou strechou. Vždy má  mierny sklon a využíva sa najmä pri stavbách, ktoré stoja na okrajoch pozemku. Dažďová voda je odvádzaná len na jednu stranu, preto treba zvýšiť nároky na odtekajúcu vodu. Výhodou sú menšie tepelné straty a využiteľnosť priestoru. Pôsobí nadčasovo a stáva sa trendom v oblasti nízkoenergetického bývania.

 

02 thehoul jp240211

 

Strechy delíme podľa sklonu krytiny v súčasnosti až na osem typov. Najstaršia a najpoužívanejšia je sedlová strecha. Ide o najjednoduchšie spojenie dvoch šikmých rovín s priamočiarym hrebeňom. Práve pri takomto type strechy je najjednoduchšia inštalácia solárnych panelov. Treba si tu dať pozor na využitie podkrovnej časti.

 

625 4e2f250b67

Valbová strecha má okrem dvoch zvislých štítov ďalšie dve sklonené plochy tzv. valby. Na trhu existuje možnosť vybrať si niečo medzi sedlovou a valbovou strechou. Skosená valbová strecha (polvalba) disponuje menšou výškou bočných valieb. Pri polvalbovej streche je možné do podkrovia po bočných stenách umiestniť klasické okná aj balkón.

 

627 4e2f250b67

Stanová alebo ihlanová strecha pripomína štvorstenný ihlan. Štyri strešné plochy sa zbiehajú do jedného vrcholu. Strešných plôch môže byť aj viac. Využíva sa najmä pri stavbách štvorcového pôdorysu.

 

626 b59a2371fc

Ďalšou možnosťou môže byť výber členitej strechy, ktorá pozostáva z kombinácie všetkých vyššie spomenutých typov striech. Jej konštrukcia je zložitejšia a cena v závislosti od zložitosti stúpa. Majiteľa potrápia aj tepelné straty, ktoré sa odzrkadlia na zvýšenom vykurovaní počas zimy. Zložitosť a dizajn mnohokrát za to nestoja.

 

1

Manzardová a oblúková strecha je skôr výnimočnosť. Strecha sa skladá z dvoch rovín a každá s iným sklonom. Výhodou môže byť využiteľnosť podkrovného priestoru. Alternatívou môže byť oblúková strecha bez lomov.

Plochá strecha disponuje maximálne 10° uhlom. Ak sa rozhodnete pre tento typ strechy, môžete si byť istý, že ste si vybrali strechu, ktorá vám zaručí úsporu na tepelných stratách a poskytne vám plnohodnotný priestor na vaše bývanie.

 

Avocado Acres Surfside Russell 4

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *