Moderná záhrada od talentovaného brazílskeho krajinára

Východiskom pre návrh záhrady bola moderná architektúra a čisté línie vily, ktorá už na pozemku stála. V pravouhlej kompozícii, tvarovaných rastlinách a úchvatných výhľadoch však vidieť nepopierateľné odkazy na historické talianske záhrady. Alex Hanazaki, jedna z najvýznamnejších osobností dnešnej krajinnej architektúry v Brazílii, vytvoril jedinečný priestor, hlavným nástrojom mu bol terén, s ktorým pracuje podobne ako talentovaní renesanční majstri.

gmhouse zahrada 01

Projekt sa nachádza na rozľahlom pozemku, niekoľko hodín cesty severne od São Paulo, kde rodina žije. Je to víkendový, rekreačný dom a klient svoju predstavu formuloval ako priestor pre voľnočasové športové aktivity, vytvorený s moderným prístupom ku krajine a s odkazmi na architektúru existujúcich stavieb.

gmhouse zahrada 02

Rozkolísaná fasáda
Pri príchode nás vítajú okrasné trávy. Ich pohyb vo vetre navodzuje pocit, že dom pláva v akomsi rozhojdanom zelenom mori. Pred domom sú vysadené aj domáce buky, takzvané Ironwood trees. Zeleň odľahčuje monolitickú fasádu a stromy vytvárajú baldachýn, ktorý jedného dňa prepojí záhradu s existujúcou vegetáciou v okolí. Dve symetrické pergoly vyčleňujú parkovacie miesta. Architektonicky poňatá vodná kaskáda vizuálne korenšponduje s domom a okrem toho, že pôsobí ako dekoratívny prvok, definuje pred domom malé nádvorie s veľmi efektne kvitnúcim druhom Tabebuia chrysotricha uprostred.

gmhouse zahrada 03

Terén v hlavnej úlohe
Svahovitý pozemok za domom architekt využil na vytvorenie troch terás. Každá z nich má iné prvky, vybavenie, výsadby a účel. Pri členení priestoru do jednotlivých úrovní hral dôležitú úlohu dobre pozorovateľný výhľad. Celý koncept záhrady je teda postavený na terénnych úpravách, pričom presuny pôdy boli naplánované tak, aby nebolo nutné dovážať žiaden extra materiál.

gmhouse zahrada 04

Komfort a súkromie
Z domu sa bezprostredne vychádza na trávnik nadväzujúci na drevenú terasu s bazénom. Nachádzame sa na úrovni vily a tento priestor by sme mohli nazvať obytnou časťou záhrady. Obyvatelia tu môžu tráviť čas rovnako aktívne, ako aj pasívnym oddychom. Výhľad je samozrejmou súčasťou… Samotná architektúra domu predurčila tento priestor na to, aby sa stal najexponovanejšou a najobľúbenejšou časťou záhrady nielen pre obyvateľov, ale aj pre každého hosťa. Otvorená kuchyňa a exteriérová obývačka prinášajú nadštandardný komfort. Ekologické ohnisko ponúka útulný vonkajší salónik počas chladnejších dní. Naopak, v horúcom období sa naplno využíva bazén s nekonečným okrajom. Nachýba ani výrivka, pričom súkromie tu stráži výsadba bambusov.

gmhouse zahrada 05

Historické odkazy
Pri prechode strednou úrovňou sa ľahko strácame vo vlastných myšlienkach a úvahách. Terasa je upravená ako skladačka, či až bludisko z trávnatých plôch definovaných kortenovými rámami s integrovaným LED osvetlením. Na prvý pohľad moderná záhrada tu výrazne odkazuje na taliansku renesanciu, a to nielen pravouhlou kompozíciu, ale aj prísne usporiadanými vysadbami a tvarovanými rastlinami. Rovnako typická bola pre historické talianske záhrady aj svahovitosť terénu a dychberúce výhľady do krajiny.

gmhouse zahrada 06

Zaujmavosťou našej úpravy je zatrávnený most vedúci ponad umelo vytvorenú priekopu, či skôr akúsi terénnu prepadlinu. Dve vysunuté terasy poskytujú výhľad na futbalové ihrisko umiestnené v najnižšej úrovni. To nám pripomína, že sa stále nachádzame v Brazílii. Jeho začlenenie do návrhu bolo jednou z požiadaviek majiteľa. Sledovanie domácich zápasov zo spomínaných drevených terás sprijemňuje tieň domácich ovocných stromov zvaných jabuticaba. Všetky rastliny, ktoré tu boli vysadené, pochádzajú z miestnych škôlok a sú buď natívne alebo tak dobre adaptované, že potreba závlahy je úplne minimalizovaná.

gmhouse zahrada 07

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *