Leto v zenite

Leto vrcholí a my si ho užívame plnými priehrštiami. Mnohí už majú za sebou a iní sa ešte len pripravujú na dovolenku pri mori, ďalší plánujú pobyt v horách či na vidieku. No majitelia okrasnej záhrady sa určite tešia aj z oddychu v tieni obľúbeného stromu, či práve vybudovanej pergoly, kochajú sa pohľadom na kvitnúce letničky a zvažujú, čo by ešte aj teraz mohli vylepšiť alebo zmeniť.

Okrasná záhrada takmer vždy slúži na oddych. Aby sme sa však v nej cítili spokojní, musíme sa jej venovať pravidelne, aj teraz v horúcom let. Napokon, práca v záhrade sa považuje skôr za aktívny oddych, ako za skutočnú prácu. Prídeme pri nej na iné myšlienky ako v zamestnaní, sme na čerstvom vzduchu a v príjemnom prostredí a pri práci s rastlinami sa  o nich dozvedáme viac a spoznávame aj nové druhy. To všetko nás núti získavať stále nové poznatky a učí nás tvorivej sebarealizácii. Jednoducho povedané, o záhradu sa musíme neustále starať.

Sample ImageTrávnik
Najviac starostlivosti v letnom období vyžaduje trávnik. Letné horúčavy a nedostatok vlahy by na ňom mohli spôsobiť značné škody, preto ho musíme pravidelne zavlažovať, kosiť a prihnojovať. Za suchých období treba trávnik zavlažovať každý druhý, niekedy aj každý deň. K základnej údržbe patrí kosenie trávnika. Intenzívne trávniky by sme mali kosiť aspoň šesť krát za rok, najmenej však raz až dvakrát za rok na výšku 4 – 5 cm. Na trhu je v súčasnosti pestrá ponuka rôznych typov kosačiek – vretenové, bubnové, lištové a ďalšie. Typ kosačky a frekvencia kosenia vždy závisí od majiteľa, od jeho požiadaviek na trávnik, ako aj finančných a časových možností.  Po kosení treba pokosené zvyšky trávy odstrániť.
Aby bol náš trávnik pevný, zdravý a pekný, musíme do pôdy občas doplniť odčerpané živiny. Trávnik hnojíme spravidla štyrikrát za rok. V apríli, júni a júli použijeme hnojivo bohaté na dusík (síran amónny, liadok amónny s vápencom alebo liadok vápenatý) v množstve asi 1 až 2 kg na m2. Začiatkom septembra trávnik hnojíme plným hnojivom (Cererit) v množstve 2 kg na m2. Po hnojení treba trávnik výdatne zavlažiť. V lete nám robia starosti aj niektoré buriny, ktoré v trávniku nepôsobia práve esteticky. Ak sme sa ich nezbavili už pri zakladaní trávnika, existujú ešte dva spôsoby, ako sa s nimi rozlúčiť. Mechanicky – pravidelnou kosbou, vertikálnym prerezávaním, úpravou chemickej reakcie a chemicky – použitím rôznych herbicídov. Trávnik treba občas aj povalcovať, aby sme upravili nerovnosti na povrchu. Valcovanie je najvhodnejšie hneď po zavlažení. K ďalším krokom na „oživenie“ trávnika patria vertikálny rez a prevzdušňovanie.

Zeleň a kríky
O to, aké rastliny nám v lete ozdobia záhradu, sme sa postarali už na jar. Aby však bola zeleň stále svieža, tiaž potrebuje starostlivosť. Treba odstraňovať odkvitnuté časti rastlín, zrezať niektoré trvalky a dreviny, doplniť prázdne miesta, zbaviť sa burín. Menšie deti, ktoré cez prázdniny trávia v záhrade veľa času, iste potešia prekvapenia v podobe jahôd medzi trvalkami alebo pažítky, ktorá je nielen chutná, ale aj veľmi pekná záhonová rastlina. Medzi ozdobnými kríkmi sa určite bude dariť aj ríbezliam, malinám, či černiciam. Každá domáca pani si môže v záhrade vytvoriť vlastný kútik s bylinkami, alebo ich zakomponovať do výsadby ostatných rastlín.

Bez vody to nejde
Nielen trávnik aj plocha vysadená rastlinami vyžaduje v horúcom letnom období vodu. Najjednoduchším spôsobom zavlažovania je obyčajná hadica, na ktorú môžeme umiestniť rôzne trysky. Ak však máme väčšiu záhradu, v období horúčav by sme museli stráviť zavlažovaním priveľa času. V takomto prípade sa vyplatí investovať do automatického zavlažovacieho systému, ktorý býva zabudovaný priamo v pôdnom profile trávnika. Správne navrhnutý systém zavlaží celú plochu trávnika i výsadby. Frekvencia zavlažovania je naprogramovaná, čím majiteľovi odpadnú akékoľvek starosti. Navyše, v čase bez zavlažovania systém nevidno, takže nepôsobí rušivo. No a napokon, voda striekajúca z trysiek môže vytvoriť veľmi estetický doplnok.

Sample Image Sample Image

Záhradný nábytok
Posedenie v záhrade spríjemní vhodný záhradný nábytok. Závisí od nášho vkusu i štýlu domu a záhrady, či si zvolíme ratanový, kovový, drevený alebo plastový. V prvom rade musí byť pohodlný a vhodne umiestnený. Určite si radi posedíme v altáne obrastenom popínavými rastlinami, pri kozube, v tieni stromu alebo a občas i priamo na slnku. Deti i dospelí ocenia pohodlnú hojdačku so strieškou.

Neodmysliteľná voda
Neoceniteľným prvkom v záhrade je voda. Nielen ako zavlažovací prvok či zdroj letných hier, ale aj ako estetický prvok, ktorý každej záhrade dodá výnimočnosť. Vari najobľúbenejšie sú jazierka s plávajúcimi leknami, obklopené výsadbou, štrkom, rôznymi plastikami a inými doplnkami. Jazierka doplnené padajúcou vodou či fontánkou nepôsobia len vizuálne, ale obohacujú atmosféru záhrady o zvuk žblnkajúcej vody. Vodné plochy, okrem toho že sú estetické, pôsobia aj mikroklimaticky a bioticky. Ak chcete do svojej záhrady prilákať niektoré živočíchy, zaobstarajte si jazierkou.

Sample Image Sample Image

Osvetlenie
Letné horúčavy nás nútia tráviť čas v záhrade i po západe slnka. Či už pripravujete letnú grilovačku, alebo len tak posedávate na terase, chcete vidieť aspoň časť svojej záhrady. Umožní vám to pestrý výber záhradného osvetlenia. Reflektory môžete umiestniť napríklad do jazierka, do výsadby či ku schodíkom. Je len  na vás, ktoré časti záhrady chcete mať osvetlené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *