Kráľovná obývačky

Obývačka je miestom, kde sa stretáva celá rodina, prijímajú sa návštevy, a preto by mala reprezentovať domácnosť. Jej základom je pohodlná sedacia súprava, ktorú môžeme smelo označiť za kráľovnú obývačky. Na čo sa pri jej vyberaní zamerať?

 

Správna pohovka je centrom obytného priestoru. Na začiatku by ste mali mať jasne vymedzený priestor na umiestnenie pohovky, ktorý sa odvíja od dispozície celej miestnosti. Nie každý sa totiž môže pochváliť členitou a priestrannou obývačkou. V panelákových bytoch, bohužiaľ, zostáva menej miesta na experimentovanie.

 

 

Nielen na formálne použitie
Ďalej je dôležité si uvedomiť, či potrebujete pohovku len na sedenie, alebo u vás na nej občas aj prespáva návšteva. Vtedy oceníte buď rozkladací systém alebo model, pri ktorom prisunutím jednotlivých častí zložíte lôžko. Tí, ktorí na pohovke pri sledovaní televízie radšej ležia ako sedia, by sa mali poobzerať po pohovkách s hlbšou a širšou sedacou časťou. Ak vašu domácnosť obývajú aj starší ľudia, myslite na nich – odporúčajú sa pre nich tvrdšie modely s vyššími sedákmi (42 a 48 cm), z ktorých sa im bude lepšie vstávať. Rovnako im pomôžu pevné opierky, o ktoré sa budú môcť oprieť. Ideálne je, ak pri sedení ohyb nohy zodpovedá hrane pohovky a netlačí do predkolenia.

Odolný materiál
Kvalitná pohovka vám bez problémov vydrží aj desaťročie. Dlhú životnosť zaručuje masívny drevený rám. Preto platí, čím ťažšia pohovka, tým kvalitnejší rám. Vyhýbajte sa tým, ktoré majú podozrivo nízku hmotnosť. Akonáhle sa rozhodnete pre tvar pohovky, na rade je materiál poťahu. Koža je ideálna pre rodiny s malými deťmi, pretože je odolná a ľahko sa čistí, napríklad aj od čokolády. Ak už nemáte malé deti, pokojne stavte aj na textil. Textilné materiály by mali byť ošetrené povrchovou úpravou, aby im neuškodila ani rozliata šálka kávy. Plusom je, ak je poťah odnímateľný a môžete ho vyčistiť. Tretím variantom je alcantara – látka z ultratenkého mikrovlákna, ktorá pripomína semišovú kožu. Vďaka vyššiemu vlasu utvára na ploche mapy, čo je viditeľné aj pri prejdení rukou. Nie každému to môže vyhovovať.

Vyberajte prakticky
Najobľúbenejšie je čalúnenie textíliami, pretože ponúka najväčšiu variabilitu farebných odtieňov, konkuruje mu aj koža, ktorá má však vyššiu cenu. Aj preto je u nás ešte stále synonymom luxusu.
Kvalitný textilný poťahový materiál musí byť príjemný na dotyk, musí mať vysokú pevnosť a hustotu vláken a čo najmenej švov. Kvalitu látky určuje aj jej gramáž – váha v gramoch na meter štvorcový. Čím vyššie číslo, tým je látka odolnejšia. Z praktického hľadiska voľte radšej tmavšie farby. Pastelové síce vyzerajú efektne, ale sú náročnejšie na údržbu. Červenej farbe sa vyhýbajte, je príliš agresívna a omrzela by vás už po krátkom čase. Ak obľubujete túto farbu, voľte radšej doplnky v červenej – napríklad vankúše. Pred kúpou je ideálne si v pohovke niekoľko minút posedieť a vyskúšať jej ergonómiu. Z obchodu si potom môžete odniesť vzorkovník farieb a poťahov a v pohodlí domova spoločne s partnerom vyberať tak, aby ste zachovalí štýl a atmosféru miestnosti. Alebo naopak, upútali netradičným akcentom.

Poskladajte si vlastný model
Konečnú cenu sedačky určuje nielen poťahový materiál, ale aj počet sedákov a doplnkov, či variabilita jednotlivých dielov. Pohovka môže byť dvoj- alebo viacmiestna, rozkladacia, s úložným priestorom alebo bez neho, polohovacia alebo fixná. Z týchto atribútov si môžete vybrať a poskladať tak model, ktorý ocení vaša rodina i každá návšteva.

28_COR
– Rozmer a tvar sedacej súpravy je limitovaný aj rozmiestnením ostatného nábytku (televízor) ale aj radiátormi.

– Zaujímavo pôsobí, ak majú opierky na ruky a chrbát sedačky hladký látkový poťah, zatiaľ čo sedák má štruktúrovaný poťah.
– Pod povrchom sedačky nesmiete cítiť pružiny ani samotnú konštrukciu.
– Vyhýbajte sa ľahkým sedačkám s konštrukciou z drevotriesky. Uprednostňujte ťažké pohovky s masívnou konštrukciou.
– Ak máte problém nájsť sedaciu súpravu napríklad s vysokým operadlom kvôli vašej výške, môžete si ju nechať vyrobiť na mieru.
– Momentálne sú najžiadanejšie zemité farby a odtiene pieskovej, krémovej, čokoládovej, sivá antracitová a čierna farba.
– Trendom sú multifunkčné taburety, ktoré slúžia nielen pod nohy, ale aj ako stolíky a stoličky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *