Inteligentný dom vie aj to, kedy sa vrátite domov

 

Zo začiatku sa takýto typ domácností považoval skôr za sci-fi. Nuž, ako prvý s tým prišiel Nikola Tesla už v roku 1898, kedy predstavil prvý bezdrôtový diaľkový ovládač. Prvé náznaky modernej technológie v domácnosti sa javili s príchodom vysaváča.

Počas nasledujúcich 20 rokov sa v domácnosti vo veľkom využívali chladničky, sušičky, práčky, hriankovače. Najmä pre ich vysokú cenu sa domáce spotrebiče radili k luxusu v domácnosti. Prvý inteligentný dom bol vytvorený už v roku 1984. Prvotnou myšlienkou bolo pomôcť s domácimi prácami starším ľuďom. V priebehu jedného storočia sa domáce spotrebiče a počítače skombinovali do rôznych produktov. Aj napriek tomu, takéto domáce spotrebiče zostali len pre tých bohatých. V roku 1998 predstavili prvú automatickú domácnosť s vykurovacím systémom, záhradným zavlažovacím systémom, či bezpečnostným systémom svietidiel a dverí. Postupom času sa táto technológia začala integrovať aj do našich domácností.

 

609939 brilliant control

 

 

Dnes je automatizácia a technológia prítomná všade, už si ju nijako neuvedomujeme, pretože sa stala našou bežnou súčasťou. Môžeme ovládať náš televízor, kúrenie, svetlá, budíky, dvere z našich smartfónov a ovládačov. Tak isto aj chladničky, práčky, varné zariadenia prichádzajú so zabudovanými modulmi WiFi a výrobcovia ich preto nazývajú aj SMART technológie. Mohli by ste hovoriť, že sa nachádzame na úplnom strope inovácií v oblasti inteligentného domova?

S určitosťou treba povedať, nie. Ešte nie sme ani na začiatku. To, čo sa zdá pre nás inteligentné, možno pre toho druhého inteligentné nie je.

Jednou zo základných vlastností, ktoré by mal mať inteligentný dom je – monitoring. Dôležité je, aby sme z akéhokoľvek miesta vedeli skontrolovať situáciu v dome. Mal by poskytovať reálne údaje a štatistiky, čo sa s domom práve deje. Vedieť si zo služobnej cesty skontrolovať spotrebu energie, spotrebu vody, monitorovať teplotu a vlhkosť vzduchu. Zistiť stav vykurovacieho systému, ako aj skenovanie bezpečnosti v blízkosti vášho domova alebo spočítať prítomnosť ľudí v dome.

Inteligentný dom by mal mať aj inteligentného majiteľa. Je dôležité pripomenúť, že takéto ovládače na diaľku by mali slúžiť len ako núdzový plán, ak by sa niečo vo vašom dome pokazilo, nie však ako každodenný zvyk. Smart domácnosť je predovšetkým na to, aby sa znížili zbytočne vysoké náklady na bývanie. Možnosť poskytovať nízku mieru spotreby energie a to automatickým vypínaním televízora, vypínaním svetiel, šetriť energiu, ktorá zbytočne vykuruje v neobývaných miestnostiach. Prvou podmienkou takéto domu je, byť neustále pripojený k WiFi sieti.

 

 

foto hotel CMYK1111

 

Žalúzie (rolety) sú tiež ovládané smart tlačidlami (vypínačmi). Chod žalúzií je štandardne v automatickom režime a je riadený poveternostnou jednotkou podľa vonkajšej intenzity osvetlenia, smeru slnka, súmraku, podľa rýchlosti vetra, alebo podľa časového programu. Automatický režim tienenia podporuje vnútornú reguláciu teploty. V lete tienením a zabraňovaním vnútornému prehriatiu a v zime ohriatím priestoru slnečnými lúčmi.

Inteligentný dom by vás mal upozorniť notifikáciou na to, že ste zabudli zavrieť okno. A to tak, keď vám pošle upozornenie, že vo vašej obývačke je 12°C namiesto 23°C. Dnes sa dá nadstaviť presná hodina, kedy váš dom má spustiť klimatizačnú jednotku, pretože vy sa za hodinu vrátite domov.

Je dôležité, aby pri pripájaní s inteligentným domom nedošlo k tomu, že sa váš dom súčasne napojí na vaše inteligentné spotrebiče vo vašom dome najmä na inteligentnú domácu elektroniku. Avšak k takej inteligencii sme ešte nedospeli, aby spotrebiče ovládali spotrebiče.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *