Hity pre moderné kúpeľne

Kúpeľňa už našťastie nestojí na chvoste záujmu. Stala sa plnohodnotnou súčasťou interiéru a jej prepojenie so spálňou je už takpovediac klasikou. Vo veľkých netradične riešených obytných priestoroch sa často prepája s ostatným priestorom. Realizácia prepojenia je síce náročnejšia, ale ponúka veľa možností, ktoré interiéroví dizajnéri s radosťou využívajú.

 

Vďaka týmto „výzvam“ vznikajú kúpeľne, ktoré už neslúžia len na očistu tela. Menia sa na multifunkčný priestor, zameraný na príjemný relax a regeneráciu. Kúpeľňa sa mení na obytnú zónu zariadenú skrinkami, policami, kreslami, lustrami, kobercami či kvetinami. Teda komponentmi, ktoré boli ešte pred pár rokmi určené len obývačkám či spálňam. Nezaostáva ani sanitárna technika. Umývadlá rôznych farieb sa voľne umiestňujú na skrinky či dosky z prírodných kameňov a výrobcovia ponúkajú čoraz väčší komfort aj pri tých najintímnejších úkonoch. Sprchovacie kúty s dotykovým a senzorovým ovládaním svetiel, hudby, televízora a iných spotrebičov sa stali ozdobou a často udávajú celkový štýl kúpeľne.

Sample ImageKde aj králi chodia pešo
Moderné toalety sú kombináciou dizajnu, hygieny a úspory. Obľúbené sú hranaté i oblé tvary WC mís, vedú misy obdĺžnikových a vajcovitých tvarov. Stúpa záujem aj o trojuholníkové tvary, ktoré sú esteticky veľmi pôsobivé. Novinkou je toaleta “skrytá” v drevenej lavici, vhodná do WC spojeného s kúpeľňou. Elegantný poklop sa totiž po vykonaní potreby jednoducho sklopí a WC sa razom zmení na peknú lavicu, na ktorú si môžete odložiť župan či uterák. V malých priestoroch sa uplatnia pohodlné rohové modely, malé deti potešia záchodové dosky s veselými obrázkami. Vo svete sú bežné sklápacie dosky so špeciálnou antibakteriálnou úpravou a tí náročnejší sa dávajú rozmaznávať vyhrievanými sedadlami, zabudovanou bidetovou sprchou či odsávačom pachov (purair). Molekuly zápachu sa odvádzajú vzdušným kanálikom do vysoko výkonného filtra, ktorý prepúšťa už len molekuly čistého vzduchu.
Vkusné a praktické sú závesné systémy. Misa sa ľahko čistí a rovnako ľahko sa udržiava i okolie a dlážka pod ňou. Tým, že je mechanizmus splachovania ukrytý za stenou, šetrí závesné WC aj priestor. Práve splachovací systém je často najdôležitejším kritériom pri výbere nového záchoda, lebo je úsporný. Nádrže starších výrobkov sú stavané na deväť litrov vody, kým  dnešný štandard je šesť litrov. Prepočty hovoria jasne – štvorčlenná rodina s takou nádržou pri používaní funkcie krátkeho splachovania ročne ušetrí asi 40 tisíc litrov vody, teda viac ako 1 500 korún.

Sample ImagePrší dážď…
Hlavové sprchy hrajú stále prím práve pre pocit sprchovania sa v daždi. Okrem bežných kruhových hlavíc výrobcovia predstavujú i hranaté varianty s novými funkciami – napríklad relaxačný či masážny prúd. Aj ony však potrebujú väčší priestor – aspoň 1 x 1 m. Práve zväčšovanie hlavíc prinieslo koncom roka 2003 aj veľkorysé poňatie priestoru sprchovacieho kúta. Neskôr k ručným hlavovým sprchám pribudla ďalšia vymoženosť – svetelné LED diódy. Vďaka dlhej životnosti, takmer nulovým poruchám a miniatúrnym rozmerom ich dizajnéri radi umiestňujú aj do umývadlových batérií či dverí sprchovacieho kúta. Svetlo a farby pozitívne pôsobia na ľudskú psychiku, čo sprchujúcemu sa poskytne nový zážitok.

Sample ImageImidžové vane z prírodného kameňa
Na trhu dominujú akrylátové a vane zo smaltovanej ocele, ktoré majú svoje výhody i nevýhody. Tie prvé sú lacnejšie, ale o 10 až 15 rokov ich treba vymeniť. Na niektoré typy smaltových vaní dávajú výrobcovia záruku až 30 rokov. Akrylát je teplý a príjemný na dotyk, no smaltovanej vani trvá určitý čas, kým sa zohreje. Sú však stabilnejšie, vysoko odolné a farebne zladiteľné s obkladmi a keramikou. Dostatočne hrubý materiál zaručuje, že vaňa je samonosná, nepracuje s okolím, a teda sa nekrúti. Smalt, ktorý chráni jej povrch, nepraská a môže mať aj protišmykovú úprava (anti-slip). Oveľa menej sa na našom trhu vyskytujú vane z rôznych zmesí materiálov – qaryl či marbrex. Skutočný imidž dodá priestoru vaňa z prírodného kameňa, skla či dreva a ten pravý luxus zasa vaňa s vírivkou. Kombinácia horúcej vody, nadnášania a masáže zlepšujú krvný obeh, tlmí bolesti a počas niekoľkých minút uvoľňuje svaly a celé telo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *