Napriek svojej kráse sa trvalky používajú v sadovníctve len krátko. Najskôr sa objavili v Anglicku ako doplnok alebo náhrada ruží. Trvalky kvitnú skutočne počas celého vegetačného obdobia. Dobre založený a udržiavaný záhon vydrží bez presádzania päť i viac rokov a jeho tvár sa počas roka stále mení.
![]() |
![]() |
![]() |
1.Stračonôžka Delphinium sp. patrí medzi najkrajšie mohutné trvalky. V rôznych modrých odtieňoch kvitne v auguste, v ďalších rokoch dva razy do roka. Po hlavnom období kvitnutia, v júni až júli, urobíme včas spätný rez a koncom leta opäť, hoci slabšie, zakvitne. | 3.Ak chcete mať od júla do jesene bohaté žlté záhony, vysaďte si rudbekiu Rudbeckia sp.. Darí sa jej na slnečnom mieste i v polotieni, v pôde bohatej na živiny, ktorá nesmie úplne preschnúť. Rýchlo vytvorí odnože a tým aj hustý porast. Pravidelne sa odstraňujú odkvitnuté kvety, aby rastlina kvitla dlhšie. | 4.Astilba Astilbe x arendsii je vhodná na tienisté miesta, ale ak ju dostatočne polievate, môže byť i na slnečnom mieste. Kvitne v júli až septembri vo výške 60 cm. Potrebuje dostatok živín a vlhkosti. Hneď, ako stred rastliny opadá, treba na jar koreň rozdeliť a opäť vysadiť. Je mimoriadne dekoratívna nielen na záhone trvaliek, ale aj vo váze. |
![]() |
![]() |
![]() |
6.Rebríček túžobníkový Achillea flipendulina dosahuje výšku až 110 cm a zlatožlté súkvetia vystavuje na obdiv od júna do októbra. Hodí sa najmä do vidieckych záhrad a najviac vynikne v kontrastnej kombinácii s druhmi, ktoré majú modré podlhovasté súkvetia, ako napríklad Veronica longifolia. | 5.Plochými ružovými až tmavočervenými súkvetiami zdobí záhradu 30 – 50 cm vysoký Rozchodník nádherný Sedum spectabile, kým Sedum telephium ich má sfarbené do hnedočervena a kvitne dlhšie do jesene. Vyžadujú plné slnko, dobrú drenáž a znesie aj relatívne sucho. Intenzívna zálievka a výživa u nich paradoxne vedie k zahnívaniu koreňov a rozklesnutiu. | 2.Fakľa Eremurus sp. má malé, svetloružové alebo žlté kvety na dlhých stopkách, usporiadané v bohatom dlhom súkvetí. Rozkvitajú postupne, väčšinou koncom mája či v júni. Vyžaduje teplé a slnečné polohy. Najlepšie sa jej darí v dobrej, hlbokej, hlinitopiesočnatej pôde s dostatkom živín. Krehké korene sú citlivé na mokro a na zimu ich treba chrániť zakrytím čečinou. |
Plánovanie záhona
Ak si po zvážení estetickej i praktickej stánky vyberieme konkrétne pre svoj záhon trvalky, začneme premýšľať o umiestnení, veľkosti a tvare záhona. V obryse sú vhodnejšie skôr nepravidelné ako pravouhlé tvary či jednoduché krivky. Záhon umiestňujeme tak, aby sme ho mohli vnímať, napríklad na miesto, kam sa pozeráme z okna obývačky alebo z terasy. Skupinu trvaliek vysádzame vždy nepravidelne, čo však neznamená, že rastliny umiestňujeme náhodne.
Kompozičné pravidlá:
Najvýraznejšie rastliny vysádzame do stredu skupiny. Mal by to byť vyšší druh, ktorému sa na stanovišti dobre darí, dlho a bohato kvitne a má výrazné farby, ako napríklad: Delphinium, Eremurus, Dictamnus, Yucca. Zároveň treba myslieť na to, ako dlho trvalka kvitne a či má po odkvitnutí pekné listy, ktoré sa hodia do plánovanej kompozície. Ďalšou skupinou sú druhy, ktoré bohato kvitnú a majú výrazné farby. Z nich vytvoríme farebnú výplň výsadby, sadíme ich do skupín. Sú to napríklad Lupinus, Chrysanthemum, Paeonia, Doronicum, Heliopsis, Rudbeckia, Phlox paniculata, Solidago. Snažíme sa aj o farebnú harmóniu trvaliek. Ak chcete navodiť romantickú náladu, voľte odtiene fialovej, energiu vám zasa doplnia ohnivé žlto-červené kvety a tienisté miesto oživia dekoratívne listy. Pamätajte na to, v akom období trvalky kvitnú, aby skombinované druhy kvitli súčasne a dosiahli ste požadovaný efekt.
Príprava pôdy
Trvalky, ktoré majú byť na určitom mieste viac rokov, si zaslúžia starostlivú prípravu pôdy, ktorá vám ušetrí prácu v budúcich rokoch a prejaví sa dobrým a rýchlym vývinom rastlín. Pôdu pre trvalky najskôr dobre zrýľujeme a zo zatrávneného povrchu odstánime trávu. Pre druhy náročné na pôdu a živiny musíme pôdu dostatočne pohnojiť a neskôr ju ďalej prihnojovať. Na hnojenie pred vysádzaním nepoužívame čerstvý maštaľný hnoj ani priemyselné hnojivá, ktoré pália mladé korienky. Vhodný je dobre odležaný kompost alebo organické hnojivá s pozvoľným účinkom, napríklad rohovinovú a kostnú múčku.
záhon na slnečnom stanovisku v tieni
Vysádba a starostlivosť
Vysádzať začíname obyčajne v polovici augusta a sadíme až do konca októbra. Istejšia je skoršia jeseň, lebo rastliny sa môžu do zimy dostatočne zakoreniť.
Hoci oproti iným druhom trvalky vyžadujú menej práce, neznamená to, že ich netreba vôbec ošetrovať. V prvom roku založenia trvalkovej partie sa treba starať o to, aby sa rastliny čo najskôr ujali a čo najrýchlejšie vyrástli. Musíme teda častejšie zalievať, pôdu však nesmieme premokrovať, ale udržiavať rovnomernú vlhkosť.
Nesmieme zabúdať ani na prihnojovanie. Neprihnojujeme paušálne všetko, lebo potreby jednotlivých druhov sú rozdielne. Dá sa povedať, že vyšľachtené druhy sú náročnejšie na výživu ako prírodné – botanické druhy, ktoré zvyčajne používame do voľných partií prírodného charakteru.
Ak máme pôdu v dobrom biologickom stave a občas medzi rastliny pridáme kompost, nemusíme prihnojovať a rastliny sa budú normálne vyvíjať a dobre rásť. Pri nadmernom prihnojovaní priemyselnými hnojivami by trvalky neprirodzene bujneli na úkor kvitnutia.
Pred príchodom zimy rastliny zostriháme. Umožníme si tak prístup do záhonov, kde treba v tomto období priestor medzi trvalkami prekypriť. Ponechať môžeme nedzemné časti druhov, ktorých odkvitnuté súkvetia majú okrasnú hodnotu.
Nezabudnite
august/september
– Trávnik naďalej pravidelne kosíme a za suchého počasia zavlažujeme. Počas horúčav kosíme trávnik na výšku 4 cm, pri miernejších teplotách na 3 cm.
– Po prechode horúceho a suchého počasia zakladáme nový trávnik, resp. vylepšujeme starý.
– Splstnatený trávnik oživíme prerezaním vertikulátorom či ostrými hrabľami. Odstránime tým mačinu, ktorá bráni vode a hnojivu preniknúť ku koreňom tráv.
– Všetkým okrasným rastlinám sústavne odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby dlhšie kvitli.
– Vysoké jesenné kvety, najmä georgíny, chryzantémy, astry a helénium vyväzujeme ku kolíkom, aby za veterného a daždivého počasia neuľahli.
– Striháme živé ploty z ihličnanov a dorastené ploty z listnáčov.
– Začíname sadiť citlivejšie vždyzelené dreviny, aby sa do zimy zakorenili a ľahšie ju prežili.
– Začiatkom septembra sadíme ihličnany a menej citlivé vždyzelené listnáče
– Okrasné rastliny na terasách a oknách orientovaných na juh za slnečných dní výdatne zalievame aj dvakrát denne.
– V septembri odložíme izbové rastliny z terasy, aby ich neprekvapili predčasné mrazy.