Aktuálne trendy

Kúpeľňa je veľmi frekventovaný priestor a nábytok, sanitárna technika i doplnky sú v nej vystavené mechanickému namáhaniu a pôsobeniu vlhka a tepla. Preto treba zvážiť nielen dizajn, ale i materiál a funkčnosť zvoleného zariadenia.

Čisté línie, účelnosť, funkčnosť a ľahká údržba sú atribútmi dnešných kúpeľní, kde sa posledných päť rokov presadzujú aj odolnejšie dreviny tropického pôvodu. Často sa z nich robia aspoň dyhy na povrchu kúpeľňového nábytku. V kurze je aj kovový kúpeľňový nábytok a elegantné police, ktoré v menších miestnostiach nezaberú veľa miesta. Už vyše päťdesiat rokov sa v kúpeľniach presadzujú aj plasty, ktoré si svojou cenou a úžitkovými vlastnosťami získali značnú obľubu.

„Nosí sa“ baroko aj minimalizmus
Všeobecné trendy interiérového dizajnu ovplyvňujú aj trendy obkladov stien v kúpeľni. Výraznou črtou dnešného dizajnu je súboj puristického a neobarokového štýlu, a zároveň ich vzájomná tolerancia a rešpekt v konkrétnom priestore. Strohé jednoliate plochy obložené veľkoformátovým obkladom s presnými hranami bez výrazných škár sa delia o priazeň s výraznými ornamentmi a kvetinami.
Jedným pólom je puristický dizajn s minimalistickými prvkami bez ozdôb, kde estetický dojem umocňuje práve čistota priestoru. Na opačnej strane leží maximalizmus využívajúci výrazné vzory a extravagantné materiály či farby. Inšpiruje sa érou baroka, z ktorého preberá charakteristické prvky, napríklad bohato zdobené kvetinové motívy, krajkové vzory, lesk, zlato, zamat, satén alebo slonovinu.
V ostatných rokoch pribudla kombinácia oboch smerov v jednom priestore. Pre niekoho je to možno príliš odvážny štýl, ktorý však dokáže príjemne prekvapiť.

Rešpekt k individualiteSample Image
Zlaté, strieborné a platinové odlesky či trblietavé efekty sú súčasťou trendovej kúpeľne dneška. Strohá jednoduchosť a klasická elegancia ostávajú dlhodobými trendmi aj v obkladoch kúpeľne. Stálica vo farbe obkladov, biela, zaručuje na dlhé roky moderný vzhľad každej kúpeľne. Pribudli k nej imitácie materiálov, netypických pre kúpeľňu, napríklad medených plechov či drevených parkiet, prípadne prírodného kameňa, ktorý vytvára v kúpeľni zaujímavú upokojujúcu atmosféru.
Súčasné trendy vo všetkých smeroch sú ohľaduplnejšie k subjektívnemu názoru jednotlivca  a rešpektujú potreby človeka. Neexistuje striktná línia, ktorá jasne určuje, čo je práve moderné. Trendy v dizajne kúpeľní sa stali výkladnou skriňou nových technológií a odrazom súčasného spôsobu života.

 

Obklady a dlažba 
Sample ImageČistota tvarov, detailov, minimálny počet viditeľných spojov na obkladoch stien a dlažieb dajú kúpeľni ten správny výraz. Hitom sú prvky a reflexné účinky zlata či platiny. Dizajnéri, výrobcovia i dodávatelia ponúkajú obklady luxusné, moderné, futuristické, inšpirované prírodou, aj klasické.

 

Maskovaná dlažba 
Dizajnéri upúšťajú od pôvodného vzhľadu dlažby, aby zjednotili podlahovú krytinu s ostanými miestnosťami a navodili pocit tepla. Bežné sú veľké formáty od rozmerov 45 × 45 cm. Moderné dlažby pripomínajú prírodný kameň, drevo, kovové dosky i koberce. Do kúpeľne si môžete dať napodobeniny dreva s typickým profilovaním, dlažbu s povrchom jemného pieskovca aj akoby prešľapaný perzský koberec či dlažbu s hladkým povrchom, pripomínajúcu kovový plát. Aj štruktúrovaný povrch dlažby má špeciálnu povrchovú úpravu a odoláva škvrnám, nečistote a ľahko sa udržiava.

Súčasné trendy v obkladoch priniesli viaceré novinky:

 

 

Sample Image

• veľké formáty až do rozmerov 1 × 1 m s kalibrovanou (rektifikovanou) úpravou a s minimálnou škárou (1,5 až 2 mm),
• ústup dekorov na celej ploche obkladu,
• štruktúrované povrchy,
• inšpiráciu látkami, napríklad damaskovým vzorom textilných tapiet a kobercami v rôznych podobách,
• drobný dekor na obkladoch s efektnou kombináciou matných a lesklých plôch,
• jednofarebný obklad s kvetinovými, geometrickými, pruhovanými a kobercovými vzormi či dekormi zo sklenenej a keramickej mozaiky, pripomínajúci štýl orientálnych kúpeľov,
• žiadaným trendom je aj napodobňovanie iných materiálov – dreva, kože, kameňa či kovu,
• prevládajú prírodné zemité odtiene od slonovej kosti až po tmavohnedú,
• biela a čierna ostávajú v popredí, ale často v lomenom odtieni,
• veľkému záujmu sa tešia aj kráľovská červená, zelená a ružová,
• hitom sú tzv. lomené farby doplnené výraznými akcentmi, napríklad pásom mozaiky, zlatými, perleťovými či antracitovými blýskavými efektmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *