AKO SPOZNAŤ, ŽE DOM MÁ ZLÉ ZÁKLADY

Je smutným faktom dnešnej doby, že mnoho stavieb „sadá“. Vo väčšine prípadov je to spôsobené chybne urobenými základmi domu. Ako to už býva, prvým krokom k odstráneniu problému je jeho uvedomenie si. Preto sme pre vás pripravili 7 príznakov, podľa ktorých spoznáte, že dom má zlé základy. Príčin, ktoré sa prejavujú týmito príznakmi, môže byť mnoho. Či už ide o zle odvodnenú či nestabilnú zem alebo ide o ľudskú chybu pri budovaní základov, prejavia sa poväčšinou týmito príznakmi.

zlé základy domu
PRASKLINY V ZÁKLADOCH

Praskliny v základoch sú takmer naisto príznakom, že dom má zlé základy. Nikdy to nie je dobrým ukazovateľom. Musíte ich opraviť okamžite, bez ohľadu na ich veľkosť. Tiež musíte pozorovať, či praskliny budú pokračovať. Vo väčšine prípadov sú praskliny v základoch príznakom nestabilnej pôdy. Keď je pôda nestabilná, voda oslabuje základy. Niekedy takéto praskliny pokračujú na steny či dokonca na komín. Ak tieto praskliny nedokážete vysvetliť, pravdepodobne pôjde o zlé základy.

nachýlený komín
ZLÉ ZÁKLADY SA PREJAVIA V NACHÝLENOM KOMÍNE

Ak máte šikmý komín, neutešujte sa, že ide o optickú ilúziu. Väčšinou bude príčina v zlých základoch. Väčšina komínov je postavená na základoch domu a nie na stavbe ako takej. Oprava je väčšinou v rukách profesionála, ktorý dokáže pridaním podpory komín vrátiť do kolmice.

POŠKODENIE VODOU

Ak sa voda dostane do základov, skôr či neskôr príde k prasklinám. Problémy s vodou spoznáte tak, že sa objavia škvrny, pleseň, zápach, hnitie či mokro. Ak toto spozorujete, okamžite hľadajte príčinu – a v drvivej väčšine prípadov volajte profesionála.

prepadajúce sa základy
PREPADAJÚCE SA ZÁKLADY

Toto spozorujete tak, že na stenách sa objavia praskliny, steny sa budú nakláňať či objavia sa diery v osadení okien či dverí. V takýchto prípadoch, ktoré sú spôsobené väčšinou nestabilným podložím volajte odborníka – statika.

KLESAJÚCA PODLAHA

Ak sa vám objavia v podlahe praskliny či dvere sa zrazu nedajú otvoriť, pravdepodobne vám klesá podlaha.

okná a dvere: problémy
OKNÁ ČI DVERE SA ŤAŽKO OTVÁRAJÚ

Nie je normálne, aby ste zápasili s oknami či dverami, pretože sa ťažko otvárajú. Ak to nesfušovali majstri hneď na začiatku, ale problém sa objavil neskôr, jeho príčinou môžu byť zlé klesajúce základy. Takýto problém sa neobjaví náhle ale buduje sa postupne. Môže to znamenať, že pôda pod základmi pomaly klesá, čím sa posunie rám okien/dverí a potom nečakajte, že sa budú otvárať bez problémov.

ZDVIHNUTIE SA ZÁKLADOV

Toto sa môže stať, pokiaľ je podložie pod betónovou platňou nestabilné. Je väčšinou sprevádzané prasklinami v podlahe.

Ak ktorýkoľvek s týchto príznakov badáte vo svojom obydlí, okamžite volajte odborníka. Väčšinou vám s tým pomôže statik, ktorý odhadne, či stavba je ok alebo padá. Tento vás väčšinou tiež odporučí na experta. Musíte však konať rýchlo, lebo základy, to je duša domu a keď je tá chorá, dom umrie. Teda, vo vašom prípade skôr spadne. Želáme vám, aby ste takéto problémy nikdy nemuseli riešiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *