Aj v záhrade ide o detaily – jesenné tipy

Starostlivosť o detaily udrží záhradu sviežu a zaujímavú aj v nadchádzajúcich jesenných dňoch.

 

zahrada jesen 01

 

Záhradné jazierko
V jeseni potrebujú záhradné jazierka zvýšenú starostlivosť. Z vody je potrebné odstrániť napadané listy a iné nečistoty, pretože hnijúci materiál je zdrojom toxických plynov. V okolí vodnej plochy zrežeme odkvitnuté trvalky a hrabľami vyrovnáme pôdu. Vyberieme, očistíme a vhodne uskladníme ponorné čerpadlá, aby boli pripravené na ďalšiu sezónu. V novembri prestaneme kŕmiť ryby a opäť začneme až s príchodom jari.

zahrada jesen 02

zahrada jesen 03

Aby bola záhrada na jar krásna
Jeseň je najvhodnejším obdobím na výsadbu trvaliek a dvojročiek, pretože pôda je teplá, je väčšia pravdepodobnosť jesenných dažďov a pôda je dobre spracovaná. Mladé rastliny tak majú dostatok času a vhodné podmienky na zakorenenie ešte do konca ich vegetačného obdobia. V septembri je čas aj na výsadbu cibuľovín – šafranov, narcisov, hyacintov. Tulipány si necháme až na koniec októbra. Delíme a presádzame aj kosatce, pretože keď sú príliš husté, majú oveľa menej kvetov. Robíme tak po odkvitnutí koncom septembra alebo začiatkom októbra. Postaráme sa o to, aby pôda v mieste výsadby bola doplnená o živiny. Napríklad zapracovaním zrelého kompostu alebo hnoja.

zahrada jesen 04

zahrada jesen 05

TIP
Začiatok jesene je vhodný aj na presádzanie stále zelených stromov a krov. Najskôr si pripravíme jamu vhodných rozmerov a zasadíme do nej oporu pre rastlinu, pri vykopávaní ktorej dávame pozor, aby sme nepoškodili korene. Na novom mieste zasypeme drevinu hojne kompostom a výdatne ju zalievame až kým nezačnú jesenné dažde.

zahrada jesen 06

Zelený koberec
Vďaka ešte relatívne teplým dažďom je september ideálny na zakladanie trávnika, či už zo semena alebo položením koberca. V obidvoch prípadoch musíme pôdu dôkladne pripraviť a vyrovnať, aby vzniklo pevné podložie. Semeno (asi 50 g na 1 m2) sejeme počas suchých a neveterných dní. Potom pôdu jemne uhrabeme, aby semienka boli zakryté len čiastočne. Mali by vyklíčiť v priebehu desiatich dní. Pred položením kobercov trávnika skypríme povrch pôdy hrabľami, aby do nej mohli korienky ľahšie prerastať. Koberce zľahka prevalcujeme, aby sa trávnik spevnil. V obidvoch prípadoch plochu výdatne polievame.

zahrada jesen 07

S príchodom jesene

  • zbierame zvädnuté kvety,
  • zastrihávame odkvitnuté letné trvalky,
  • rýľujeme prázdne záhony,
  • zvyšky plodín z úžitkovej záhrady odstránime a dáme ich na kompost,
  • kvetináče s menej otužilými rastlinami – funkcie, pelargónie – presťahujeme dovnútra kým prídu prvé mrazíky,
  • koncom septembra a začiatkom októbra v trávniku prevzdušníme pôdu a dodáme mu jesennú dávku výživy,
  • začíname s jesenným zostrihávaním a prerezávaním drevín,
  • v októbri sa pripravíme na výsadbu živých plotov a ruží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *