Štvorčlenná rodina vyprodukuje v byte za jeden deň približne 12 litrov vzdušnej vlhkosti. Kondenzáciou pár z dýchania v miestnosti sú to až dva litre na osobu, ďalšie dva litre z varenia vody, pri kúpaní sa vyprodukujú približne tri litre vlhkosti a polievaním kvetín ďalšie dva litre.
Správnym vetraním predídete vzniku nadmernej vlhkosti a tým aj plesniam, ktoré sa rady udomácňujú práve v kúpeľni. Čím viacej osôb sa nachádza v byte, tým častejšie ho treba vetrať. Najjednoduchším spôsobom je otvoriť okno po kúpaní alebo sprchovaní a nárazovým vetraním (10 až 15 minút) vymeniť vzduch v miestnosti. Vlhkosť vzduchu by nemala v obytných miestnostiach prekročiť 50 %. V kúpeľni však toto číslo zvyšujú každodenné rituály – umývanie, pranie, sušenie bielizne. Pri nedostatočnej výmene vzduchu sa vaša kúpeľňa neplánovane zazelená okolo okien, v rohoch miestnosti a pod stropom. Takisto sa zdeformujú drevené prvky v kúpeľni.
Zapnite ventilátor
V kúpeľniach bez okien je nevyhnutné používať mechanické vetranie ventilátormi. V malej kúpeľni sa vzduch rýchlejšie nasýti vlhkosťou, ktorá sa zmení na vodu. Podtlakovým vetraním sa pomocou ventilátora odsáva z kúpeľne vzduch a vzniká menší podtlak. Čistý vzduch prúdi do miestnosti špeciálnymi vetracími otvormi. Systém je závislý od poveternostných podmienok, preto je výmena vzduchu pri vysokých teplotách a bezvetrí nedostatočná. Pri rovnotlakovom vetraní, ktoré nezávisí od počasia, dochádza k nútenému prívodu a odvodu vzduchu z kúpeľne. Nútený prívod čerstvého vzduchu zabezpečíte rekuperačnými vetracími jednotkami. Vo veľkej kúpeľni rastie doba odsávania a celkové množstvo odvedeného vzduchu,.
Náchylné dlaždice
Ideálnym riešením je umiestniť ventilátor priamo nad vaňu alebo sprchový kút. Automatický ventilátor, ktorý sa zapne spolu so zapnutím svetla oceníte, ak máte malú kúpeľňu bez okien. Problém nastane, ak budete v kúpeľni sušiť bielizeň, pretože vetranie funguje len v kombinácii so svetlom. Povrchové materiály ako drevo a korok absorbujú vlhkosť a nie sú také náchylné na povrchovú kondenzáciu ako keramické dlaždice alebo farebné nátery. Hlavne pri novostavbách je počas prvých rokov pravidelné vetranie dôležité, pretože po mokrých procesoch nie je stavba dostatočne suchá.
Teplo aj pod nohami
Vykurovaním znížite vlhkosť v miestnosti až o 10 %. Kúrenie v kúpeľni musí byť flexibilné, aby ste ho mohli využívať v ktorúkoľvek hodinu a nemuseli ste čakať, kým sa miestnosť zohreje. Vykurovacie teleso v kúpeľni môžete schovať do podlahy alebo zavesiť na stenu. Ideálne je použiť oba typy kúrenia. Teplo vašej podlahe dodáte kúrením napojením na ústredné kúrenie, elektrickým podlahovým kúrením alebo teplovodným kúrením, kedy pod podlahou preteká horúca voda v hadiciach. Toto riešenie si však vyžaduje konštrukčnú výšku podlahy aspoň 15 cm.
Radiátor či rebrík?
Klasické radiátory sú dnes vytláčané výhrevnými telesami s plochou prednou stenou. Na rozdiel od bežných radiátorov ich tvoria jednotlivé uzatvorené profily (vodorovné alebo zvislé). Do malých kúpeľní sa inštalujú steny zložené zo zvislých profilov, ktoré nezaberajú veľa miesta. Vyberať si môžete z rôznych veľkostí a farieb. Elegantným zdrojom tepla sú rebríky – trubkové vykurovacie telesá. V kúpeľni sa stanú praktickým pomocníkom a vďaka zaujímavému dizajnu aj estetickým doplnkom. Niektoré typy rebríkov sa dajú doplniť madlom aj elektrickou vykurovacou tyčou, čím vznikne výhrevné teleso s kombinovaným kúrením. Riešením pre vykurovanie kúpeľne je aj quartzový infražiarič, ktorý svojim teplom ohrieva priamo objekty, nie okolitý vzduch. Jeho účinnosť premeny elektrickej energie na teplo dosahuje viac ako 90 %, čo sa následne priaznivo premietne aj do faktúry za vykurovanie.
Nebezpečné plesne
Plesne sa rozmnožujú výtrusmi – spórami, ktoré môžu u citlivých ľudí vyvolať prieduškovú astmu alebo alergickú nádchu. Okrem toho látky, ktoré sa z nich uvoľňujú, spôsobujú bolesti hlavy, dráždenie očí a pokožky. V ideálnych podmienkach pri teplote 18 až 28 stupňov Celzia môže vzniknúť za päť dní z jednej spóry až ďalšia miliarda nových výtrusov. Ak sa vo vašej kúpeľni pleseň už objavila, odstraňujte ju za mokra, aby ste nerozprašovali spóry. Špeciálnym prípravkom nastriekajte postihnuté miesta a kefou mechanicky odstráňte.