08.DIEL: Výber individualného projektu na mieru

Ak ste vyhranený typ človeka, ktorý má presnú predstavu o svojom bývaní, zmysel pre detaily a dostatok finančných prostriedkov na objednanie komplexných služieb, je pre vás vhodnejšie zaobstarať si individuálny projekt. Zosúladenie vašich predstáv s požiadavkami stavebného úradu a možnosťami navrhovaného domu je v tomto prípade v réžii projektanta. Individuálny projekt budete musieť využiť aj v prípade, ak si to vyžaduje váš pozemok a rodinný dom potrebujete naprojektovať presne podľa jeho rozmerov. Ako nevýhody pri spracovaní individuálneho projektu sa často uvádzajú cena a dlhší čas potrebný na spracovanie projektovej dokumentácie (približne niekoľko mesiacov). Jej súčasťou sú však aj profesie – statika, vykurovanie, zdravotechnika, elektroinštalácia, požiarna ochrana, ktoré sa v prípade katalógových projektov nedodávajú.
Cena projektovej dokumentácie závisí od predpokladaných nákladov na stavbu a zvyčajne sa pohybuje od 5 do 10 % z ceny stavby. Treba si ale uvedomiť, že architekti alebo projektanti vám spolu s vypracovanou dokumentáciou dodávajú aj poradenské služby a svoje skúsenosti. Môžu skorigovať niektoré vaše zbytočné požiadavky a ponúknuť iné, vhodnejšie riešenia. Kvalitne vypracovaný projekt vám tak môže ušetriť veľké množstvo peňazí pri samotnej realizácii stavby. Preto si dobre zvážte, či sa vám oplatí šetriť na cene projektu a objednať si len nevyhnutný rozsah projektových prác. Cena za katalógový projekt je síce nižšia, no nie sú v nej zarátané žiadne iné služby.
Tip
Je veľmi dobré, ak máte ucelenú predstavu o svojom dome už počas tvorby architektonickej štúdie. Každá ďalšia zmena, ktorú budete žiadať neskôr počas spracovania projektu, má totiž veľký vplyv nielen na finančnú stránku, ale aj na kvalitu samotného projektu. 

Ako si vybrať dobrého projektanta

Projektovú dokumentáciu vypracováva kolektív architektov, projektantov a špecialistov pod vedením hlavného projektanta. Každý projektant alebo projektová kancelária má svoj vlastný architektonický štýl, ktorý sa vám môže alebo nemusí páčiť. Ak sa s architektonickým prejavom danej kancelárie stotožníte, práve ste prešli prvým kritériom výberu. 
Dôležité je oboznámiť sa s ich skúsenosťami a referenciami. Ideálne by bolo, keby ste navštívili rodiny, ktoré v navrhovaných domoch žijú, a spýtate sa priamo na ich skúsenosti s daným projektantom a stavbou. Dbajte aj na komplexnosť poskytovaných služieb – kvalitné poradenstvo, zabezpečenie inžinierskej činnosti či návrh interiérov, ako aj možnosti a vybavenie ateliéru vám určite napovedia, či sa oplatí začať spoluprácu. V neposlednom rade je dôležitý seriózny a priateľský prístup, a to nielen k vám, ale aj medzi projektantmi. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *