06.DIEL: 8 rád, ako si nájsť ten správny typový rodinný dom

Na trhu je množstvo katalógových rodinných domov. Vybrať si ten správny však znamená zohľadniť viacero dôležitých faktorov, ktoré budú vyhovovať vašim požiadavkám.

1. Spíšte si všetky požiadavky, ktoré by váš dom mal spĺňať – počet miestností, nadväznosť jednotlivých priestorovPokúste sa zohľadniť požiadavky a potreby všetkých členov domácnosti, aj čo sa týka nárokov na bývanie do budúcna. Pre lepšiu predstavu je ideálne vizualizovať si stavbu, teda jednoducho si ju rozkresliť na papier.

2. Určite si reálnu čiastku, ktorú môžete a chcete do stavby investovať. Zohľadnite všetky výdaje. Dom – typový projekt – samotný nebude rozhodne jedinou investíciou. Do rozpočtu zarátajte aj cenu základov (tá sa môže pohybovať približne od 3 700 € vyššie podľa typu domu). Ďalej treba zarátať aj cenu prípojok. Ďalšou položkou môže byť oplotenie pozemku (priemerná cena sa pohybuje okolo 2 200 €). Nevyhnutnou súčasťou stavby je aj spevnenie plochy v okolí domu – ide o nevyhnutnosť na úspešnú kolaudáciu. Pri investíciách tohto typu sa odporúča počítať s minimálne ďalšími 15 000 až 18 000 €.

3. Nezabudnite na finančnú rezervu! Do svojho finančného rozpočtu započítajte minimálne 10 % rezervu na nečakané výdaje.

4. Financie nemusia byť jediným obmedzením pri výbere typového domu.Môžete sa totiž stretnúť s radom ďalších obmedzujúcich faktorov, ktoré treba pred akýmkoľvek rozhodnutím dôkladne poznať a zvážiť. Takým obmedzením môže byť napríklad územné rozhodnutie vzťahujúce sa na vami vybraný pozemok. To môže napríklad určovať parametre domu – výšku hrebeňa, stavebnú čiaru, tvar a farbu strechy, počet poschodí a pod. Preto si v príslušnej obci vyžiadajte aktuálny územný plán a na jeho základe zvážte, či je stavba vhodná do danej oblasti. Takisto si overte, či je daný pozemok podľa územného plánu určený na stavbu rodinného domu.

5. Na stavbu typového domu si vyberte najlepšie rovinatý alebo mierne svahovitý pozemok. Často sa stáva, že miesto na prvý pohľad vyzerá ako rovinka, no po zameraní sa zistia často aj metrové rozdiely, ktoré následne zvyšujú cenu základov!

6. Nemenej dôležitá je aj orientácia pozemku na svetové strany. Preto sa odporúča už v tejto fáze koordinácia projektu s architektom. Najmä v prípade menšieho pozemku je zváženie orientácie stavby nevyhnutnosťou. V ideálnom prípade, jednoducho zhrnuté, je najvhodnejšou orientácia na sever. Na pozemok by sa teda malo z komunikácie vchádzať severnou stranou. Obývaciu izbu sa odporúča situovať na juhozápad, kuchyňu na východ, severovýchod alebo sever. Spálňa by mala mať v ideálnom prípade okná orientované smerom na východ. Pre detskú izbu voľte juh, juhovýchod alebo východ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *