11.DIEL: Realizácia samotnej stavby

 

1. Výstavba základov

Ako na stavbu základov Vášho domu? Ako postupovať pri stavbe základov a na čo si dať pozor? Koľko približne trvá výstavba zákaldov a kedy by sa mala konať realizácia?

– Úprava pozemku (osadenie)

Po úprave pozemku potrebujete kontaktovať geodéta, ktorý Vám presne vytýči osadenie domu, teda jeho presné umiestnenie. Následne môžete vytýčiť pôdorys.

– Vytýčenie pôdorysu

Vytýčenie pôdorysu sa realizuje pomocou orientačných bodov, ktoré si môžete stanoviť na príklad pomocou drevených kólikov. Následne pozdĺž ich spojníc nanesiete vapenný pás, ktorý určí hranice domu.

– Výkopové práce

Po označení základovej jamy (hraníc, ktoré určí geodét) môžete začať pracovať na výkope základov. Základy by mali byť do hĺbky jedného metra.

– Určenie hĺbky základov

Hĺbka základov je závislá od výšky osadenia stavby. Taktiež však závisí na sklone kanalizácie, počet schodov, ktoré budú viesť do domu a podobne.

– Bezpečnosť (inštalácia bleskozvodu)

Je dôležité, aby ste v tejto fáze prác nezabudli na bezpečnosť. Už pri výkope základov sa umiestňujú do výkopov časti bleskozvodu.

– Inžinierske siete

Do výkopov sa umiestňujú aj inžinierske siete. To znamená potrubia, ktoré budú zabezpečovať prenos vody, plynu, či elektriny do Vášho domu. Je teda nutné myslieť na ne ešte pred zaliatím výkopov betónom.

– Výmera základov

Výmera základov je závislá od šírky múrov. Podstatné však je, že základy sú širšie ako samotná hrúbka múrov. Šírka základov stavby sa ale určuje aj od podložia danej stavby a zároveň aj od celkovej hmotnosti plánovanej stavby.

– Realizácia betonáže

Betonáž je veľmi dôležitá časť. Mali by ste dbať, aby boli dodržané všetky podmienky pre vykonanie kvalitnej betonáže. Či už ide o teplotu externého prostredia, či zabezpečenie vlhkosti betónovanej časti. Pre betonáž základov sa najčastejšie používa betón triedy B15. Pri betónovaní podkladu je to betón tiredy B20.

– Vyrovnávanie

Vyrovnávanie je dôležité, ak chcete, aby sa Vám pracovalo lepšie a zároveň profesionálnejšie. Bude sa Vám lepšie murovať soklová časť. V tejto časti by mala byť vodováha Váš najlepší kamarát.

– Stavba sokla z tvárnic

Pre realizáciu soklovej časti je najlepšie použiť pevné betónové tvárnice. Pracuje sa s nimi veľmi dobre a rýchlo.

– Základová doska

Po vytvorení hraníc domu Vám v strednej časti zostáva časť pre základovú dosku. Povrch by sa mal vyrovnať a vysypať štrkovou vrstvou hrobou cca 15 cm. Následne sa tento priestor vylieva podkladovým betónom s hrúbkou cca 18 cm.

Stavbu základov môžete odhadovať na 1,5 až 3 mesiace práce 4 ľudí. Predpokladané náklady sú závislé od rozmerov stavby a počtu robotníkov. No pohybujú sa v rozmedzí 9 000-18 000 €.

stavba domu

 

2. Stavba múrov

V prvom rade si musite vybrať savebný materiál, z ktorého chcete Váš dom stavať. V aktuálnej dobe je veľmi veľa možností. Môžete sa rozhodnúť pre montované domy, drevodomy, murované domy, domy z keramickej tehly, či z porobetónových tvárnic. Možností je skutočne veľa.

Predstavíme si jeden z najrýchlejších spôsobov výstavby múrov a to je stavba domu z porobetónových tvárnic. Nakoľko výstvaba s týmto stavebným prvkom je veľmi jednoduchá a rýchla hrubá stavba domu môže byť hotová už o 6 dní.

Pre stavbu múrov môžete použiť obvodové tvárnice, ktorých je na trhu veľmi veľký výber. Postupujete klasickým spôsobom, ako pri murovaní.

 

3. Strechy/stropy

V oblasti výberu toho správneho stropu máte znovu veľký výber z viacerých možností. Aké sú tieto možnosti a ich výhody? Na výber máte monolitické stropy, keramické stropy, drevené stropné konštrukcie, železobetńové konštrukcie, oceľové valcované nosníky, či betónové panely.

Každý z týchto typov má svoje výhody aj nevýhody. Všetko sa však odvíja od Vašej stavby a projektu Vášho domu. Nechajte si rpeto poradiť projektantom Vášho domu, ktorý bude najlepšie vedieť, ktorý z týchto typov je pre Váš dom ideálny.

stavba domu5

4. Fasáda domu

Fasáda domu je dôležitá pre jeho tepelno izolačné vlastnosti. Ak sa rozhodnete dom len opláštiť na vrchnú časť omietky sa umiestňuje sieťka, ktorá zabraňuje vzniku prasklín a zabezpečuje lepšiu pevnosť. Dbajte na kvalitný výber lepiacej stierky. Na fasádu sa najčastejšie používajú ušľachtilé tenkovrstvové omietky. Základnými typmi sú akrylátová, silikátová a silikónová. Silikónová omietka je asi najlepšia voľba, keďže je priepustná a nepriťahuje nečistoty.

To znamená, že aj výdrž jej farby, ale aj funkčných vlastností ako ochranného obalu stavby je dlhodobejší, ako pri ostatných typoch omietok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *